Článek
Kauzu by údajně mohl otevřít člen tohoto výboru za ČSSD Petr Lachnit. ČTK se ho dnes nepodařilo zastihnout, nebral ani mobilní telefon.
Informaci o přeletu letadla přinesl americký list The New York Times. Napsal, že vězni měli být z Prahy do Taškentu převáženi v létě 2003. Transport zajišťoval Boeing 737. V ten samý čas přistálo v uzbecké metropoli i letadlo vypravené americkými tajnými službami z iráckého Bagdádu.
Na palubách obou strojů byly desítky osob podezřelých z teroristických činů, zejména ze spolupráce s afghánským Tálibánem a sítí al-Kajdá.[celá zpráva]
Na programu už možná ve čtvrtek
Podle Exnera by se kauza mohla dostat na program sněmovního jednání ve čtvrtek, kdy mají poslanci projednat odpověď ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) na Exnerovu písemnou interpelaci. Týká se jednání orgánů Parlamentního shromáždění Rady Evropy o zákonnosti zadržování vězňů na americké vojenské základně Guantánamo.
Svoboda v písemné odpovědi uvedl, že "Česká republika je stranou Úmluvy na ochranu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání a na všech fórech trvale podporuje efektivní naplňování závazků z této úmluvy".
Případem letadla by se mohl zabývat i zahraniční výbor, ale o termínu zatím rozhodnuto nebylo. "V tento okamžik je to v oblasti spekulací a neověřených informací, které je třeba nejprve verifikovat a poté teprve se jimi zabývat," řekl ČTK předseda výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD).
Počátkem příštího týdne se proto obrátí na ministry zahraničí a obrany Svobodu a Karla Kühnla (US-DEU) a zpravodajské služby. "Předpokládám, že Česká republika je suverénní stát, tudíž něco takového, jako je přelet tak velkého letadla s takovým cílem nemůže být nezaznamenáno. Není to žádné UFO," dodal.