Článek
„Není smyslem práce zoologických zahrad hrotit počty mláďat. Záleží na vhodnosti genetické kombinace,“ zdůraznil šéf chovu šelem jihlavské zoo Jan Vašák.
Levharti cejlonští, elegantní zvířata s úchvatnou kožešinou, která ostatně téměř všechny poddruhy přivedla na hranici vyhubení, patří mezi svými k těm středním až vyšším. V kohoutku může mít až 65 centimetrů, od hlavy ke špičce ocasu přes půl druhého metru. Na domovském Cejlonu (Srí Lanka) se jejich počet odhaduje na 700, Jan Vašák o tom má ale silné pochybnosti.
Češi se o zachování druhu starají vzorně
„Na ostrově s rozlohou o třinácti tisících čtverečních kilometrech, menším než Česká republika, žije víc než dvakrát tolik lidí. A když si uvědomíte, jaké problémy u nás vyvolává několik volně žijících rysů, nemůžete se ubránit pocitu, že ty odhady musí být nadnesené,“ vysvětlil.
Podíl zoologických zahrad světa na záchraně tohoto druhu je výrazný: v zajetí žije asi sedm desítek levhartů cejlonských. Není bez zajímavosti, že největší počet těchto ušlechtilých šelem mají zoo v Evropě, oblast bývalého Československa je v tomto ohledu na špici.
Dnešní hrdinka pochází ze Zoo Arnhem (Nizozemí) a do Jihlavy, která levharty cejlonské chová od roku 1996, přišla jako roční. V metropoli Vysočiny také už přivedla na svět potomky. Jejích mateřských zkušeností nyní chtějí využít Francouzi.
Francouzi potřebují samici, která koťata nepozře
„V Doué-la-Fontaine mají geneticky cenného kocoura, který dosud žádné potomky nemá, i když je jich evidentně schopen. Jeho dosavadní partnerka totiž vždy koťata sežrala,“ prozradil Jan Vašák.
Z pěti zbývajících levhartů cejlonských je v Jihlavě už jen jediná samice, i ta ale v příštím roce na jaře vycestuje za hranice. Rovněž jako zkušenou matku ji hodlají využít v Singapuru k zachování genů 14letého kocoura po rodičích z přírody, který potomstvo dosud neměl.
Že by ale Jihlava tímto krokem zrušila chov, to nehrozí: v současné době se zdejší zoo chystá na obrovskou dispoziční proměnu, a tak po občerstvení expozice nijak zvlášť neprahne. Časem však evropští záchovní komisaři určitě úspěšným chovatelům geneticky zajímavý kus přidělí. A Iris se možná po splnění mise ve Francii vrátí zpět.