Článek
Než stíhací letoun z druhé světové války Hawker Hurricane NN-D obohatil sbírku leteckého muzea Točná, jež se nachází na okraji Prahy, prošel dvouletou renovací.
Stroj ve sbírce nahradil předchozí historický hurricane, který se zřítil v létě 2022 při leteckém dni v Chebu. Tehdejší pilot nehodu nepřežil.
Během pondělního slavnostního představení si diváci mohli nový přírůstek jednak prohlédnout zblízka na zemi, jednak ho sledovat v akci ve vzduchu. Letoun má připomínat československé letce sloužící v jednotkách britské Royal Air Force (RAF) během druhé světové války. Uctěni byli v pondělí mimo jiné minutou ticha.
Akce na letišti se účastnili rodinní příslušníci letců 310. perutě i členové spřáteleného spolku Čeští RAFáci - Czech RAF Crew a další hosté.
„Letošní rok nám přináší několik významných výročí, 85 let od bitvy o Francii a bitvy o Británii, 80 let výročí konce 2. světové války a taktéž 90 let od vzletu prototypu Hawker Hurricane,“ vyjmenovávají pořadatelé.

Letoun při rekonstrukci na snímku z konce roku 2023
Sestřelen a pak vyzvednut
Osud letounu, který muzeum získalo, byl podle pilota Jiřího Horáka spletitý. „Vyroben byl v roce 1939, zúčastnil se bitvy o Francii a potom i bitvy o Británii u jedné z perutí Eagle, v nichž bojovali američtí piloti. Potom byl přestavěn na verzi Mk. II a poskytnut Sovětskému svazu. Sestřelen byl u Murmansku,“ popsal již dříve Novinkám.
Tam stroj ležel dlouho, než byl na přelomu 80. a 90. let vrak vyzvednut. Pak byl zrestaurován firmou Hawker Restorations specializující se právě na obnovu letuschopných Hawkerů Hurricane. Poslední restaurování už proto nebylo tak složité. Navrátilo ho do podoby, v jaké byl v září 1940.
Horák připomněl, že na Hurricanu NN-D sestřelili českoslovenští piloti šest nepřátelských letadel a létali na něm mimo jiné Bohumil Furst, Emil Fechtner i český velitel „třistadesítky“ Alexander Hess.