Článek
Byl jí přiznán kvůli roztroušené skleróze, která ji ve 24 letech postihla natolik, že nezvládala chodit do práce ani na zkrácený úvazek. Omylem dostala jen klasický důchod, i když měla plné právo na mimořádný důchod. Teď jí stát navíc doplatí přes milion korun.
Jde o jeden z největších nedoplatků za špatně vypočítaný důchod v Česku. Chyba byla odhalena až po dlouhých jedenácti letech, když se obrátila s žádostí o pomoc na ombudsmana s tím, že nevychází, a částka, kterou dostává, je podivně nízká.
Veřejný ochránce práv na nedopatření upozornil Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež pochybení přiznala.
Nebát se zeptat
V první řadě jí zvýšila důchod a zároveň za ta dlouhá léta, kdy doslova živořila, jí doplatila neuhrazenou část důchodu. Celkem šlo o více než 1,3 milionu korun.
„Tento případ zveřejňujeme proto, abychom lidi v podobné situaci upozornili, že se jim vyplatí být aktivní. Musí si veškeré podklady a dokumenty kontrolovat, a pokud mají jakoukoli pochybnost, nesmí se bát se prostě ozvat,“ vysvětlila Právu mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková.
Vysvětlila, že zákon chrání i ty, kteří onemocní ve velmi mladém věku, a nejsou proto schopni studovat nebo nastoupit do zaměstnání.
To je případ mladé ženy z jižní Moravy. Na mimořádný důchod mají nárok ti, kteří jsou uznáni invalidními do 28 let věku a v období od 18 let do vzniku invalidity si z důvodu své nemoci nehradili sociální pojištění.
Už roky živoří zbytečně
„Chyby se samozřejmě mohou stát a je jen dobře, když je úřad co nejrychleji napraví. Jde ale o to, aby lidé věděli, že si mají zkontrolovat rozhodnutí o důchodu a jeho přílohu a v případě pochybností se mají obrátit na ČSSZ. Často se nápravy dosáhne právě díky aktivnímu přístupu poškozeného a jeho blízkých,“ vysvětlila mluvčí.
Zdaleka nejde o první případ, kdy ombudsman odhalil špatně vypočítaný důchod a za poškozeného občana dosáhl nápravy.
Chyby při vypočítávání invalidních důchodů se obvykle stávají při různých psychických onemocněních.
Posudkoví lékaři často v minulosti špatně určovali termín vzniku invalidity, výsledkem čehož byl nízký důchod. Mnozí jej pak brali léta.
Křeček v minulosti opakovaně upozorňoval na to, že posudkoví lékaři musí vždy důkladně pracovat se zdravotní dokumentací pacienta a sledovat v ní i staré záznamy, z nichž lze vyčíst počátek potíží.