Článek
Proto lesníci apelují na veřejnost, aby byla opatrná. Současně státní podnik Lesy České republiky zakázal svým dělníkům pálení klestí, a to od dubna až do konce října.
„Neděláme to ani v jiných měsících, riziko je opravdu velké. Stačí, když trochu fouká, a oheň se snadno přenese i přes cestu,“ říká Štěpán Pospíšil, lesní správce z Černé Hory na Blanensku.
Podnik také staví a obnovuje lesní nádrže, z nichž by se dala okamžitě čerpat voda. V horkých letních dnech drží lesníci protipožární hlídky.
Státní lesy hodlají postavit největší dřevostavbu v Česku
V některých nově obnovených porostech, založených zejména na větších postkalamitních plochách, se preventivně tvoří čtyřmetrové oddělovací pásy.
„Lesy rozčleňují na menší celky. Nerostou tam žádné dřeviny a navazují na lesní cesty, takže se po nich snadno dostane do porostů technika,“ vysvětlil Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů České republiky.
Jak uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová, podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců právě v dubnu.
Loni hořelo v porostech spravovaných Lesy ČR sto dvacetkrát, nejčastěji v severních Čechách. Škoda při požárech 22 hektarů lesa byla vyčíslena na 2,9 milionu korun.
Letošních devatenáct požárů zasáhlo pět hektarů lesa, škoda činí milion korun. Hořelo nejčastěji během velikonočního prodlouženého víkendu, kdy počasí doslova zvalo na výlet.
„K rychlému vznícení hrabanky stačí nedopalek cigarety nebo nedostatečně uhašené ohniště,“ dodala Jouklová s tím, že důsledky nedbalosti pak vyšetřuje policie jako trestný čin.