Článek
„Už nyní je jasné, že některé lékárny bez finančních příspěvků, které jim kompenzují nižší odměnu za poskytnutou péči, zaniknou,“ uvedl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
„To bude mít vážné důsledky pro pacienty, kterým se může významně snížit dostupnost péče,“ upozornil.
Lékáren, jež jsou v obci jediné, je podle Krebse asi 500, všechny na bonusové platby nedosáhnou ani v současnosti. Kvůli výpadku příjmu se bojí zániku například provozovatelé výdejen léků v Osečné na Liberecku nebo v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku.
Letos bonus za zajištění dostupnosti pojišťovny platily 117 lékárnám, od příštího roku to bude o čtyři desítky méně, sníží se i počet oblastí, na které se bonus za zajištění dostupnosti bude vztahovat.
Prezident ČLnK to pokládá za nedodržení dohody, kterou lékárníci s pojišťovnami o platbách za péči v příštím roce uzavřeli. O chystané změně navíc nevěděli.
Měsíčně dostává jedna lékárna asi 30 tisíc korun ze speciálního fondu zdravotních pojišťoven.
„Pokles počtu oblastí, kde je možné bonifikaci čerpat, je způsoben aktualizací softwaru, kterým se dostupnost vyhodnocuje. Jedná se o oficiální software GIS, jenž je standardně využíván k analýze dat mnoha oborů,“ vysvětlila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová. Na celkové částce, kterou mezi lékárny pojišťovny rozdělují, se podle ní nic nemění.
Podle pojišťovny si o bonus nepožádala téměř polovina lékáren, jež spadají do aktuálně bonifikovaných oblastí. „Pokud by tak učinily, bonus mohlo v roce 2025 čerpat dokonce více lékáren než letos,“ dodala.
Bonus může dostat lékárna, která je jediná v obci s praktickým lékařem, je dál než 10 minut od jiné lékárny, má otevřeno aspoň 25 hodin týdně a pojišťovnám fakturuje méně než šest milionů korun za rok. V Česku je 2700 lékáren.