Článek
„Ministerstvo splnilo to, co muselo, dokud mělo nůž na krku, a pak to dopadlo jako obvykle. Pak nás zase podvedli,“ zhodnotil plnění dohody z 8. prosince 2023 Kubek.
„Drobnější změny tu jsou. Rozhodně to ale nesplňuje představy, které nemocniční lékaři a lékařky měli,“ dodal.
Válkův resort kritiku odmítá. „Ministerstvo zdravotnictví dohody ve všech bodech splnilo – ve vzdělávání, pracovních podmínkách i odměňování,“ uvedl mluvčí Ondřej Jakob.
Lékaři připouštějí, že k posunu leckde došlo. Od ledna dostali v nemocnicích přidáno o pět až 15 tisíc korun dle kvalifikace, v platnosti je novela zákoníku práce umožňující práci až 24 hodin, pod větším dohledem je i vzdělávání lékařů a příprav na atestace.
Někteří jsou velmi radikální a říkají, že budou dávat výpovědi z práce tak jako na Slovensku, jiní vnímají, že si trochu polepšili
I Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která dala ze svého tři miliardy na navýšení odměn lékařů výměnou za to, že bude o pacienty postaráno, je spokojena. „Nemáme informace o tom, že by v některé nemocnici nebyly plněny parametry bonifikačního programu. Dohodu proto považujeme za naplněnou,“ řekl Novinkám ředitel Zdeněk Kabátek.
U ledu ale skončil zákon sjednocující platy a mzdy ve zdravotnictví. Četná jednání zkrachovala už v říjnu, nepodařilo se najít shodu na způsobu výpočtu odměn.
„Návrh zákona o odměňování jsme zdravotnickým odborům předložili ve třech verzích a všechny byly odmítnuty,“ namítl mluvčí Jakob. Varianty byly podle něj maximem možného.
Protesty odložili
Rozezlené odbory a lékaři burcovali už v září k dalším protestům. Kvůli ničivým povodním akci ale odložili na neurčito. „Někteří jsou velmi radikální a říkají, že budou dávat výpovědi z práce tak jako na Slovensku, jiní vnímají, že si trochu polepšili. Musí si to rozhodnout,“ popsal Novinkám Kubek.
„Pokud se rozhodnou protestovat, tak je lékařská komora bude podporovat, protože by byl protest oprávněný,“ dodal.
Přesčasy se dál překračují
Vzdor šesti tisíc nemocničních lékařů zažehl nutné změny. Zdravotní pojišťovny začaly jednat s nemocnicemi o přeměnách oddělení, která nejsou využívaná dost a chybí jim dlouhodobě personál. Snižují se i počty akutních lůžek, což oslabí i tlak na počty lékařů v nemocnicích.
Změna je to zásadní. Přestože mladí lékaři doufali, že nemocnice změní systém práce a nebude tlak na přesčasy, v menších špitálech je to obtížné. Už v létě na některých místech zákonný limit 416 hodin přesčasů překročili.
Průzkum mezi lékaři navíc ukázal, že 41 procent z nich pocítilo od loňska jen minimální posun, nebo vůbec žádný.
Na přesčasy se více zaměřil i inspektorát práce. Do konce října zjistil, že se zákoník práce porušoval v sedmi nemocnicích. Chybovaly v poskytování volna nebo proplácení přesčasů, upozornily Seznam zprávy.
„I když jsou inspektoráty práce v řešení těchto věcí tradičně impotentní, tak je tady přece jen nějaký tlak. Kdybychom tehdy neprotestovali, bylo by to dnes určitě horší,“ uzavřel Kubek. Bez škraloupu vyšly z kontrol Fakultní nemocnice Bulovka a Psychiatrická léčebna Šternberk.