Článek
Když se člověku po ulehnutí začne točit hlava, měl by vyhledat neurologa nebo oslovit aspoň praktického lékaře. Zájemcům, kteří přišli na osvětovou akci do FN Motol, lékaři přiblížili, že může jít o projev postižení vnitřního ucha, který se dá snadno odstranit.
Pomohou většinou speciální manévry, které nemocné naučí fyzioterapeut.
„To nejhorší, co může člověk s poruchou rovnováhy udělat, je vůbec se nehýbat a zůstat ležet. Důležitý je pohyb,“ zdůraznil neurolog a přední český odborník na poruchy rovnováhy Jaroslav Jeřábek z FN Motol, který se podílel na organizaci prvního Světového týdne rovnováhy v Česku.
Při té příležitosti si mohli lidé otestovat své motorické schopnosti a balanc. Lékaři se u nich zaměřili na způsob chůze a pomocí analýzy zájemcům udělali test rovnováhy.
Světový týden zahájil docent Jeřábek s dalšími odborníky, mimo jiné fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, předsedou České neurologické společnosti Petrem Marusičem nebo Karlem Hánou z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.
Velmi Vám všem děkujeme, děláte nám tu úžasnou atmosféru. Vy, kteří jste ješte nestihli a chystáte se, můžete nás tady navštívit až do 17:00 hodin. Těšíme se na každého z Vás ve Fakultní nemocnice v Motole
Posted by Světový týden rovnováhy 2024 on Monday, September 16, 2024
Dozvědět se lidé mohli i to, jak často se po mrtvici mohou poruchy rovnováhy objevit. „Jen u dvou až tří procent ze všech akutně vzniklých motání hlavy se jedná o cévní mozkovou příhodu,“ přiblížili lékaři posluchačům.
Poruchy rovnováhy se mohou objevit i v dospělosti. Nemusí jít jen o postižení rovnovážného aparátu vnitřního ucha, příčinou může být i kolísání krevního tlaku, poranění hlavy nebo třeba užívání některých léků.
Užitečné informace pro ty, kdo akci nestihli, uveřejnili i na Facebooku Světového týdne rovnováhy 2024. Třeba co je Meniérova choroba a jak poznat polohovou závrať.