Článek
„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,” uvedl senátor Jiří Oberfalzer (ODS).
Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že „nesmíme připustit zpochybňování” tohoto členství v obranném společenství demokratických států.
Pietní akt u pomníku škpt. Václava Morávka. Projev @JiriOberfalzer 👍 pic.twitter.com/gS282RcTu5
— Spolek odboje (@spolekodboje) 22. března 2019
Akce se uskutečnila u pomníku v pražských Dejvicích, který stojí v místech, kde Morávek před 77 lety zahynul při přestřelce s gestapem. Byl posledním z jedné z nejvýznamnějších protinacistických odbojových skupin nazývané Tři králové, do které patřili i Josef Balabán a Josef Mašín.
Pietního aktu se zúčastnili kromě Oberfalzera místopředseda Senátu Vojtěch Pikal (Piráti), náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupci hlavního města i Prahy 6 a představitelé Československé obce legionářské, Společnosti Václava Morávka, Konfederace politických vězňů a Ekumenické rady církví.
Vodička apeloval na apolitičnost
Na pietním aktu, které pořádal ČSBS, byli generál František Ridzák, který je ředitelem Agentury komunikačních a informačních systémů, představitelé ruského a slovenského velvyslanectví nebo Klubu vojenských výsadkových veteránů.
Předseda ČSBS Jaroslav Vodička uvedl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,” uvedl.