Článek
„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,” uvedl senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

Václav Morávek
Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že „nesmíme připustit zpochybňování” tohoto členství v obranném společenství demokratických států.
Pietní akt u pomníku škpt. Václava Morávka. Projev @JiriOberfalzer 👍 pic.twitter.com/gS282RcTu5
— Spolek odboje (@spolekodboje) 22. března 2019
Akce se uskutečnila u pomníku v pražských Dejvicích, který stojí v místech, kde Morávek před 77 lety zahynul při přestřelce s gestapem. Byl posledním z jedné z nejvýznamnějších protinacistických odbojových skupin nazývané Tři králové, do které patřili i Josef Balabán a Josef Mašín.
Pietního aktu se zúčastnili kromě Oberfalzera místopředseda Senátu Vojtěch Pikal (Piráti), náměstek ministra obrany Jakub Landovský, zástupci hlavního města i Prahy 6 a představitelé Československé obce legionářské, Společnosti Václava Morávka, Konfederace politických vězňů a Ekumenické rady církví.
Vodička apeloval na apolitičnost
Na pietním aktu, které pořádal ČSBS, byli generál František Ridzák, který je ředitelem Agentury komunikačních a informačních systémů, představitelé ruského a slovenského velvyslanectví nebo Klubu vojenských výsadkových veteránů.
Předseda ČSBS Jaroslav Vodička uvedl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,” uvedl.