Článek
Některé úseky silnic v regionech jsou pak kvůli namrzlému povrchu nesjízdné. Hlavní silnice jsou ale s opatrností sjízdné. Podle meteorologů hrozí tvorba ledovky do dnešního poledne.
V Jihomoravském kraji je kritická situace hlavně v jeho západní části. Autobusové linky mají zpoždění až 30 minut, regionální vlaky do 15 minut, uvedla ráno na svém webu společnost Kordis, která je koordinátorem integrovaného dopravního systému v kraji. Podle reportéra Práva však například cestující ve Skalici nad Svitavou čekají na vlak do Brna i přes dvě hodiny.
Před ledovkou varují také silničáři, většina silnic druhých a třetích tříd je sjízdná jen se zvýšenou opatrností, dálnice jsou mokré po chemickém ošetření. Záchranáři od časného rána vyjížděli k autonehodám. U Kobylí na Břeclavsku se srazila dvě osobní auta, z nichž jedno pak začalo hořet. Lehce se zranili tři lidé. Další dvě auta havarovala u Vavřince na Blanensku, jednoho zraněného odvezla sanitka do nemocnice.
Kalamita zasáhla podle Kordisu v podstatě celý kraj. Největší potíže byly nad ránem v částech Brněnska, Vyškovska a Blanenska, například na Drahanské vrchovině, kolem Tišnova, Černé Hory a Boskovic a místy i na Znojemsku.
Městskou hromadnou dopravu v Brně v noci komplikovala námraza na trolejích a ve výše položených částech města také zledovatělá vozovka. Brzy ráno navíc kvůli přepálené troleji nevyjížděly tramvaje z vozovny Pisárky. Kolem 05:00 hod. se podle webu Dopravního podniku města Brna podařilo dopravu uvolnit, lidé ale mají i nadále počítat s nepravidelnostmi na tramvajových linkách.
Silničáři v Brně ráno poslali do terénu všech 21 sypačů a spotřebovali přes 100 tun soli. „Komunikace v naší správě jsou nyní po chemickém posypu holé a mokré. Pro řidiče doporučujeme i nadále opatrnou jízdu, a to především na bočních komunikacích, které nejsou v naší správě a kde dosud nemusela údržba proběhnout,” uvedl Leoš Chasák z Brněnských komunikací. Opatrní by podle něj měli být i chodci.
Na nebezpečnou ledovku si musejí dát pozor řidiči také v Olomouckém kraji, který v neděli odpoledne zasáhly dešťové přeháňky a prochladlé vozovky začaly namrzat. Ledovka se vytvořila například na některých silnicích v okrese Šumperk, pokrývá například silnici číslo 35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou, kluzká silnice je ve stoupání neprůjezdná pro vozidla těžší než 3,5 tuny. Velká opatrnost je na místě i při řízení automobilů v ostatních částech Olomouckého kraje.
Ledovka pokrývá například silnici číslo 35 z Mohelnice směrem na Moravskou Třebovou, a to v úseku dlouhém 18 kilometrů. Kluzká silnice je ve stoupání neprůjezdná pro vozidla těžší než 3,5 tuny. U obce Gruna tam časně ráno havaroval nákladní automobil.
Námraza na trolejích v České Třebové brzdí vlaky
Ve východní části Pardubického kraje se na silnicích často vyskytuje náledí. Na Svitavsku a Orlickoústecku jsou některé místní úseky zcela uzavřené. Lokálně jsou na vozovkách také zbytky sněhu, uvádějí silničáři. Problémy způsobila námraza i na železnici, podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Tesaře jsou hlavně u České Třebové.
Tesař ráno Českému rozhlasu řekl, že námraza na trolejích způsobila problémy u České Třebové ve všech směrech: tedy na Brno, Prahu i Ostravu. Podle něj je námraza na trolejích souvislá, špatně se odstraňuje a navíc stále prší. Situaci podle něj zlepší počasí, během dne by se mělo oteplovat.
V regionech jsou kvůli ledovce uzavřeny některé úseky silnic, například u Jevíčka, Křenova, Jaroměřic, Poličky, Trpína, Lanškrouna nebo Svitav, pod tíhou ledu se ohýbají stromy nad vozovku v okolí Žamberku.
Silničáři v noci z neděle na pondělí uzavřeli silnici I/11 na Suchý vrch na Orlickoústecku. „Přistoupili jsme k tomu z důvodu bezpečnosti řidičů. V této lokalitě se nacházejí vodní zdroje a my zde nemůžeme použít chemický posyp, který je účinný i v tomto počasí,“ říká technik údržby ze společnosti Sovis Pavel Jerie. V této lokalitě je povolen pouze posyp inertní. K uzavírce došlo v neděli ve 23 hodin a od pondělních časných ranních hodin pokračuje úsilí silničářů o zprovoznění úseku.
Na části silnic na Rychnovsku dnes hrozí náledí a na cestách ve vyšších polohách Orlických hor je slabá vrstva sněhu krytá posypem. Zbytky rozbředlého sněhu ležely dnes ráno na silnicích nižších tříd na Jičínsku a v Krkonoších. Ostatní silnice v Královéhradeckém kraji byly po dešti mokré a s opatrností sjízdné.
Na Vysočině v noci na pondělí pršelo, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejpostiženější je Žďársko, problémy jsou však i jinde. Zavřená je několik kilometrů dlouhá silnice třetí třídy mezi obcemi Police na Třebíčsku a Vysočany na Znojemsku, kam se v noci nedostal ani sypač, řekl dispečer krajské správy Roman Hubený.
Popadané stromy na Liberecku
Dopravu v Libereckém kraji zkomplikovaly v pondělí ráno popadané stromy, hasiči je přes noc odstraňovali na více než 20 místech. Některé silnice byly ráno kvůli popadaným stromům uzavřené. V horských oblastech Semilska a Jablonecka je na silnicích nižších tříd zledovatělá či ujetá vrstva sněhu krytá posypem, vyplývá z informací na dopravním webu.
„Vyjížděli jsme napříč celým krajem,” uvedla operační hasičů v Liberci. Po 5:30 hod. hasiči vyjížděli do Všelibic na Liberecku, kde kmen zatarasil silnici 27715.
Silnice v dalších krajích jsou po ošetření většinou mokré a s opatrností sjízdné, podle silničářů mohou ale namrzat. Ve vyšších polohách na nich leží i zbytky sněhu.