Článek
Změnu ocení nemocní lidé, kteří jej podle ústavu využívají v souvislosti s léčbou rakoviny, chronickými a neuropatickými bolestmi nebo například při dermatologických potížích.
Uvolněné podmínky by měly snížit cenu konopí na trhu, čímž dojde i k úsporám ve veřejném zdravotním pojištění. Léčebné konopí je pacientům propláceno z 90 procent.
V Česku 200 tisíc uživatelů
„Jsme odteď jedna z mála zemí v EU, která může podle tržních principů pěstovat léčebné konopí. Nemusíme jej prodávat jenom SÚKL, ale budeme si moci najít svého odběratele – ať už to bude na tuzemském, nebo zahraničním trhu. Jednáme s německou firmou, kam bychom rádi dodávali léčebné konopí,“ potvrdil Právu přínos legislativních změn Tomáš Mikula, spoluzakladatel firmy SensiQure, která se věnuje výzkumu konopí.
Tresty za pěstování konopí? Často zastaralá metodika i drakonické tresty
„Oslovíme nové spektrum zákazníků, kteří dříve chodili hledat tyto alternativy na černý trh,“ řekl Právu Tomáš Konieczny z firmy Herbalus.
„Konopí má skvělé sedativní a analgetické účinky. Jsem přesvědčený, že nízké hladiny THC mají obrovský význam,“ zhodnotil podnikatel, který na svém konopném projektu spolupracuje s přílepským lékařem Rodionem Schwarzem.
Jak ukazují data Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, konopí čistě pro léčebné účely užívají dvě až tři procenta dospělých, tedy asi 200 tisíc osob.
Malta legalizovala konopí. Bude úplně první v Evropě
Počet užívatelů léčebného konopí při léčbě roste s věkem. Nejvyšší počty jsou ve věkových skupinách 55 až 64 let a zejména pak 65+.