Článek
„Jedna z alternativ byla skončit k letošnímu 1. červenci, kdy by ještě zbylo na odstupné zaměstnancům. Budeme zeštíhleně pokračovat a možná jako odborný léčebný ústav (OLÚ),“ konstatoval ředitel SLL Janské Lázně Roman Koudele.
Statut OLÚ přiznaný SLL loni v červnu znamená podle Koudeleho cestu ze slepé uličky. „OLÚ má mimo jiné lepší zvuk. Lázně si řada lidí představuje hlavně jako korzo po kolonádě. Vzdor slibům se však nedaří na OLÚ uzavřít smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ tvrdí Koudele.
Padesátiprocentní propad
Lázně položila nová pravidla ministerstva zdravotnictví zkracující lázeňské pobyty a tvrdší podmínky, kdy klienti pojišťoven na lázně leckdy ani nedosáhnou. Propad SLL Janské Lázně letos oproti loňsku představuje skoro padesát procent.
Lázně pokrývají náklady s bídou z jedné třetiny a přežívají z naspořené původně 60miliónové rezervy. „Kvůli zařazení do privatizace nemůžeme volně disponovat s přebytečným majetkem. O žádném zájemci o privatizaci ale nevím,“ podotkl Koudele.
Výpověď koncem května čeká zhruba 100 ze 400 zaměstnanců SLL a počet lůžek postupně klesne z 800 na 200. Lázně do konce léta udrží v provozu léčebnu Vesna specializovanou na léčbu pohybového ústrojí malých pacientů a léčbu dětské mozkové obrny. „Léto máme ve Vesně už slušně obsazené. Potom uvidíme,“ poznamenal Koudele.