Hlavní obsah

Lávka, nebo přívoz? Starostové z protějších břehů Berounky se totálně rozhádali

Hromnice, Němčovice

Jedna vesnice chce unikátní přívoz přes Berounku, druhá o pár kilometrů dál novou lávku. A oleje do ohně přilila nedávná kauza poničeného pravěkého hradiště. Podle jedněch doplatilo právě na snahy o vybudování přívozu, podle druhých je to nesmysl.

Samoobslužný přívoz má spojit Planou na levém břehu Berounky s křižovatkou turistických cest u Radné na pravémVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

Prám má spojit Planou na levém břehu s lokalitou ležící pod hradištěm Radná. Půjde o výjimečné zařízení s ručním pohonem určené výlučně pro pěší a cyklisty. Za investicí ve výši zhruba 5,5 milionu korun stojí Plzeňský kraj, provozovatelem bude obec Hromnice. „Místní se ptají, kdy už to bude,“ řekl Novinkám hromnický starosta Milan Brož (Pro naši obec 2022).

Budou si muset počkat. Městský úřad v Třemošné sice vydal loni v listopadu stavební povolení, jenže vzápětí se proti němu odvolaly Němčovice z druhé strany řeky, řízení tak není stále uzavřené. Přitom obec původně souhlasila. „Uvedli nás v omyl,“ reagoval němčovický starosta Karel Ferschmann (SNK). „Měli jsme za to, že půjde o rozebíratelné sezonní zařízení, ale projekt počítá s velkými betonovými nájezdy,“ upozornil Ferschmann.

Martin Vít, technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, sdělil, že se dokumentace neměnila: „Je stejná jako ta, ke které se vyjadřovali. Nástupní místa musí být stabilní, vor se dá na zimu demontovat.“

V rozhádané vesnici na Domažlicku jsou další volby. Protivníci nakonec kandidují spolu

Komunální volby

Hází nám do toho vidle

Němčovičtí operují i tím, že na jejich břeh nemůže ke stavbě přívozu dojet těžká technika. Podle Ferschmanna to obec Hromnice vyřešila tím, že nechala zplanýrovat cestu dolů k řece, přičemž došlo ke zmíněnému poškození hradiště: „Odůvodnili to těžbou kůrovcového dříví. Já si však myslím, že to bylo čistě účelové.“

Foto: Ivan Blažek

Zplanýrovaná cesta do svahu u hradiště Radná

Starostu Brože tahle argumentace nadzvedla: „Zavinil to náš lesní hospodář, když chtěl rychle řešit kůrovcovou kalamitu. Nejsem blázen, zplundrovat hradiště kvůli tomu, aby tam projely tři domíchávače. Je to totální nesmysl, stoupání od řeky je takové, že by se tam auto s betonem nemělo šanci dostat.“

A kudy tedy dojede? „Jsme domluvení se soukromým majitelem přístupové cesty,“ vysvětlil Brož. Tuhle verzi potvrzuje ve svém listopadovém rozhodnutí i třemošenský stavební úřad. A Brož na adresu němčovického kolegy prohlásil: „Hází nám do toho vidle, protože se snaží prosadit svoji lávku.“

Takovou radost chatařům neudělám

Ferschmann se naopak nechal slyšet, že přívoz nemá žádný smysl. „Zvláště když o pár kilometrů dál připravujeme lávku pro pěší, která smysl má, už proto, že je k ní příjezd z obou stran,“ připomněl Fesrchmann.

O tenhle projekt Němčovice usilují přes deset let, proti jsou ale místní chataři, a tak se stavební řízení vleče už zhruba tři roky. V současné době je opět přerušené. „Už bych to i vzdal, ale takovou radost těm chatařům neudělám,“ poznamenal Ferschmann.

Foto: Vizualizace obec Němčovice

Tak má vypadat nová lávka přes Berounku u Olešné

I když některý z těchto záměrů získá potřebná razítka, vyhráno nemá. Přívoz má platit kraj, letošní rozpočet s ním však nepočítá. „Snad příští rok,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

Lávka bude stát přes jedenáct milionů a bez dotací to nepůjde. „Pomoc od kraje nevylučuji, na tuhle dobu však jde o příliš velikášský projekt,“ uzavřel Čížek.

Ocelovou lávku přes cyklostezku v Olomouci umístili speciálním jeřábem

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám