Hlavní obsah

Laboratoře přestanou testovat varianty koronaviru, většina je stejně omikron

Aktualizováno

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými diskriminačními PCR testy, které mohou ukázat podezření na některou z variant koronaviru. V současné době se vyšetřují všechny vzorky u lidí s příznaky, 95 procent výsledků už ukazuje na variantu omikron.

Foto: Jose Luis Gonzalez, Reuters

Detekování koronaviru v laboratoři

Článek

"Na základě skutečnosti, že varianta omikron v současnosti představuje 95 procent všech nově laboratorně potvrzených případů onemocnění covid-19, není dále účelné ponechávat pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících laboratorní vyšetření na přítomnost viru metodou RT-PCR povinnost provádět diskriminační PCR vyšetření u definované skupiny pozitivních vzorků," píše se v odůvodnění.

Laboratořím se tak uvolní kapacity na testování.

Diskriminační PCR je opakovaný PCR test, při kterém se výsledky srovnávají s průběhem testu, který mají různé varianty koronaviru uložené do mezinárodní databáze. Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu je podíl omikronu už 95 procent a objevuje se už také nová podvarianta BA.2, která se rozšířila v Dánsku a Švédsku.

Co víme o nové variantě BA.2

Zahraniční

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek řekl, že denní kapacita PCR testů v Česku je asi 200 000 za den. Odhalit může až 120 000 pozitivních vzorků.

Související témata:

Výběr článků

Načítám