Článek
Výstraha před rozvodněním toků platí v oblastech kolem řek Labe, Moravy a kolem dolních toků Vltavy a Ohře.
„Během včerejška (středy) a v noci na dnešek vykazovala většina toků poklesy. Na dolním Labi ještě hladina velmi mírně stoupá, nebo je setrvalá,“ uvedl ve čtvrtek ČHMÚ.
Na třetím povodňovém stupni ohrožení bylo Labe ráno v Děčíně, Ústí nad Labem, Litoměřicích a Kostelci nad Labem na Mělnicku.
V Českém Krumlově je nejvyšší povodňový stupeň Vltavy
V Němčicích na Pardubicku hladina Labe z třetího na druhý stupeň klesla kolem 3 hodiny ranní. Vltava v Českém Krumlově na stupeň ohrožení vystoupala v době mezi půlnocí a 03:00 a vrátila se na něj po 05:30.
Povodňovou pohotovost hlásily ráno vedle Němčic také Labe v Mělníku, Vltava ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, Ohře v Lounech, řeka Bílina v Trmicích na Ústecku, Sázava v Kácově na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku, Chrudimka na vodočtu Padrty na Chrudimsku a řeka Morava v olomouckých Nových Sadech.
Na dalších 26 místech byl nejnižší povodňový stupeň bdělosti.
Hladiny toků se začaly zvedat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu.
Od úterý už na většině toků, které dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, hladiny stagnovaly, anebo mírně klesaly. Vzestup hladiny se na Labi v Ústeckém kraji očekává kvůli dotékání vody z povodí.
Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili.
Komplikace voda způsobovala v dopravě, zaplavila některé silnice nebo podjezdy. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se například v úterý zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.