Hlavní obsah

Kvůli základně přijedou v pondělí do Čech američtí experti

PRAHA

Američtí experti na protiraketovou obranu zahájí v pondělí v Praze pětidenní návštěvu. Podívají se také do vojenského újezdu Brdy na Příbramsku, kde by USA chtěly vybudovat část protiraketové základny. Experti přijedou do ČR provést několik měření, která jsou potřebná pro upřesnění technické specifikace míst pro případné umístění radarové stanice protiraketové obrany USA.

Článek

V Brdech, které navštíví v pátek, hodlají odborníci měřit a analyzovat elektromagnetické pole ve zvažovaných lokalitách újezdu. "Získané údaje budou dále využity jako podklady pro zpracování celkové spektrální analýzy. Podobná měření byla provedena před několika týdny i v Polsku," uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Specialisté navážou na práci svých kolegů, kteří vojenský újezd Brdy navštívili zhruba před osmi měsíci. "Očekává se, že výměna technických informací, které se vztahují k tomuto vojenskému újezdu, bude pokračovat i v dalších měsících," dodal Pejšek.

USA plánují vybudovat svůj obranný štít v ČR a Polsku. V Česku by mohla stát radarová základna, v Polsku by měly být podle plánu umístěny rakety. USA tvrdí, že jde o obranný systém, má sloužit proti případnému raketovému útoku ze strany států, které USA nazývají darebáckými. Míněn je především Írán, Sýrie a Severní Korea.

Výhrady má nejen Rusko

Moskva plány na vybudování systému ostře odmítá, domnívá se totiž, že má být ve skutečnosti namířen proti Rusku. [celá zpráva]

Výhrady proti americkým plánům mají také další země. Německo se zasazuje o to, aby systém byl součástí obranného systému Severoatlantické aliance. [celá zpráva] Francie má o efektivitě protiraketové základny pochybnosti a do projektu se nehodlá zapojovat.

Podobně se vyjádřilo také Rakousko [celá zpráva] a Norsko. Koaliční Slovenská národní strana se taktéž domnívá, že systém je "namířen proti Rusku".

Washington chce, aby radar byl jen bilaterální otázkou. [celá zpráva]

ČR chce od Američanů záruky

Český premiér Mirek Topolánek v pátek na návštěvě Maďarska upozornil, že Česko je ochotno o možném vybudování základny na jejím území diskutovat. Země je prý svolná k jednáním nejen s Washingtonem, ale také se soudními státy, spojenci v Severoatlantické alianci a také Moskvou.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navíc v pátek v rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Financial Times Deutschland naznačil, že vláda bude od USA za umístění základny v ČR požadovat bezpečnostní garance, přestože ty už vyplývají ze členství v NATO.

Česká vláda rozhodla o zahájení jednání o umístění amerického radaru v ČR ve středu. Podle Topolánka bude česká vláda vybudování základny podporovat. [celá zpráva]

Související články

Rusko opět pohrozilo Evropě kvůli radaru

Náčelník hlavního štábu ruských vzdušných sil generál Boris Čelcov označil plány na vybudování amerického protiraketového deštníku v ČR a v Polsku za vážnou...

Bursík: radar jen v rámci NATO

Odpověď vlády ČR na nótu USA k vybudování protiraketové základny by měla obsahovat podmínku, aby se radar v budoucnu stal součástí společné obrany NATO....

Výběr článků

Načítám