Článek
„Rusko nemá mandát diktovat suverénním zemím, kam mají patřit,“ uvedla ministryně k přesunům ruské armády na území separatistických republik vzniklých na východě Ukrajiny. Ty se Rusko rozhodlo uznat.
„Prostor k diplomatickým jednáním se stále zužuje,“ konstatoval k poslednímu vývoji náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Černochová připomněla, že NATO je připraveno posílit východní křídlo. Česká republika má momentálně vojáky v Litvě a Lotyšsku a podle plánu by měly české stíhačky hlídat nebe nad Pobaltím. Rovněž jsou aktivizovány jednotky rychlé reakce.
„Aliance má připravené obranné plány a mechanismy, aby bránila své území a své státy. Pokud k této situaci dojde, tato opatření budou aktivována a reakce zemí NATO bude v takovém případě velice rychlá,“ dodal Opata.