Článek
„Policie prověřuje a zahájila úkony trestního řízení u 282 případů od začátku ruské invaze, z nichž 86 se týká schvalování či podpory agrese Ruska a 49 už se dostalo do fáze trestního stíhání anebo sdělení podezření,“ upřesnil v neděli Moravčík.
Ze zmíněných 282 případů se podle něj řada z nich týká i majetkové trestné činnosti, poškození cizí věci či výtržnictví, kde jde třeba o poničené fasády budov patřících ruské i ukrajinské ambasádě.
Bývalý zastupitel žádal tvrdší útoky na Ukrajinu vodíkovou bombou, musí zaplatit 45 tisíc
Výhrůžky i útoky
Také se jedná o graffiti či ničení ruských či ukrajinských symbolů, jako jsou vlajky, znaky, ale i pomníky.
Některé kauzy už státní zastupitelství a soudy uzavřely. Ve čtyřech případech soudci vydali vůči obviněným tzv. trestní příkaz, ve třech věcech už padly i odsuzující rozsudky, přičemž dva pravomocné.
Žádný z viníků ale neskončil ve vězení. Naposledy soud vynesl verdikt minulý týden ve čtvrtek, kdy bývalý zastupitel Bruntálu za SPD Daniel Makay dostal za schvalování útoku Ruska na Ukrajinu pravomocně peněžitý trest 45 tisíc korun.
U dvou jiných kauz podali státní zástupci zatím jen obžalobu, u dalších dvou trestní stíhání naopak zrušili.
Zastupitel Bruntálu dostal peněžitý trest za schvalování útoku na Ukrajinu
Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý v neděli Právu přiblížil některé konkrétní případy. Kromě již zmíněného veřejného schvalování ruského útoku na Ukrajinu a různých proruských výroků včetně těch podporujících Vladimira Putina jsou mezi nimi i kauzy týkající se vyhrožování českým politikům.
Například poslancům prostřednictvím e-mailu či premiérovi Petru Fialovi (ODS) anebo šéfce Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) přes Facebook. Jeden podezřelý zase na svůj internetový profil vložil příspěvek, ve kterém dokonce vyhrožoval násilím a smrtí členům české vlády za jejich podporu Ukrajiny. Řada výhrůžek směřovala i vůči běžným občanům kvůli jejich veřejným názorům na válku na Ukrajině.
Objevují se také kauzy fyzických útoků, ať už přímo vůči ukrajinským občanům, nebo i proti Čechům za jejich názory
Objevují se však také kauzy fyzických útoků, ať už přímo vůči ukrajinským občanům, nebo i proti Čechům za jejich názory. Jeden podezřelý takto napadl a zranil muže, který předtím vyjádřil nesouhlas s ruskou agresí na Ukrajině, další pak zaútočil na jiného kvůli protiputinovským výrokům.
Poškozují auta i vlajky
Mezi časté případy se pak podle NSZ řadí i poškozování aut s ukrajinskými SPZ, ničení ukrajinských i ruských symbolů, pálení, roztrhání či pokreslení anebo hanobení vlajek. A také pomalování veřejných míst proruskými znaky, a to včetně domů obývaných Ukrajinci, nebo také zpochybňování ruských útoků. Jeden muž například „prostřednictvím Facebooku a následným rozšiřováním letáků popisoval válku na Ukrajině jako dílo ukrajinské vlády“, přiblížil Malý.
„Kromě nenávistných a agresivních projevů vůči Ukrajině zaznamenáváme v menší míře i útoky namířené vůči ruské menšině žijící v ČR. Jde o nejméně šest věcí ve fázi po zahájení trestního stíhání,“ sdělil v neděli Právu Malý.
Doplnil, že obvinění se v této souvislosti podle policie měli dopustit například násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, výtržnictví, ublížení na zdraví či podněcování k trestnému činu.