Článek
Podle vyjádření Hoffmannové pro ČTK nyní spolupráci mezi galeriemi přezkoumají právníci. Sama by ale nejraději sbírku z Prahy stáhla.
„Za situace, která nastala po náhlém odvolání pana Jiřího Fajta, budou muset být právní aspekty naší spolupráce přezkoumány. Ale kdybych se měla rozhodnout bez ohledu na výsledek tohoto přezkoumání, raději bych si to, co jsme Národní galerii v Praze zapůjčili, okamžitě odvezla zpět,” sdělila Hoffmannová.
Její kolekce zahrnuje mimo jiné práce Mariny Abramovičové, Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa či Andyho Warhola, Jake & Dina Chapmanových nebo Hermanna Nitsche.
Staněk podal na Fajta trestní oznámení
Fajta odvolal ve čtvrtek ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), jako důvod uvedl závěry kontroly v galerii. Na šéfa instituce podal také dvě trestní oznámení - kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun a kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Kontrola podle Fajta začala 15. dubna a dosud neskončila.
Podporu odvolanému řediteli již vyjádřili šéfové významných zahraničních uměleckých institucí, například ředitelka Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannová, šéfka skupiny prestižních britských muzeí Tate Galery Maria Balshawová, ředitel Britského muzea Hartwig Fischer, generální ředitelka Umělecko-historického muzea (KHM) ve Vídni Sabine Haagová nebo šéf Metropolitního muzea umění v New Yorku Max Hollein. Napsali premiéru Andreji Babišovi (ANO), že se Fajt zasloužil o vzájemnou spolupráci mezi uměleckými institucemi a pozvedl pražskou Národní galerii.
Podobně to cítí i Hoffmannová. „Pro výstavu v Salmovském paláci jsme společně vybrali název Možnosti dialogu,” uvedla sběratelka. Nyní velice lituje toho, že byl tento dialog přerušen, dodala.