Článek
Minulý pátek bylo v Praze nemocných zhruba 1300 na 100 000 obyvatel a nemocných proti předešlému týdnu přibylo o 30 procent. Aktuální data by Hygienická stanice Hlavního města Prahy měla publikovat v pátek odpoledne.
Návštěvy pacientů na některých svých lůžkových odděleních kvůli rostoucímu počtu viróz také zakázaly či omezily zatím dvě nemocnice v Olomouckém kraji. Preventivní opatření na dvou klinikách zavedla Fakultní nemocnice Olomouc i Nemocnice Prostějov.
Čtyřletá dívka přišla kvůli obyčejné chřipce o zrak
FN Olomouc proto v úterý zakázala návštěvy na hemato-onkologické klinice, aby pacienty ochránila před možnou nákazou. Hemato-onkologie je druhou klinikou FN Olomouc, která upravila režim návštěv. V pondělí omezila návštěvy dětská klinika, kde je v jednom kalendářním dni povolena návštěva jen jednomu dospělému rodinnému příslušníkovi dětského pacienta.
Nemocnice Prostějov už minulý týden v pátek zakázala návštěvy na interním oddělení a oddělení LDN. Nemocných s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji přibývá, na začátku tohoto týdne hygienici evidovali již 1629 případů na 100 000 obyvatel. Na Jesenicku se nemocnost blíží k dvoutisícové hranici.
Zatímco se Češi děsí koronaviru, zemřelo 12 lidí na chřipku
Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí.
Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou v Česku souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.
Devět bylinkových tipů proti nastuzení
Nejnebezpečnější je chřipka pro chronicky nemocné a seniory, kteří mají oslabenou imunitu. Jim také podle odborníků nejvíce prospívá očkování. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazeno senioři nad 65 let, chroničtí pacienti s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidé v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních.
Ostatní si musí očkování u lékaře zaplatit, část jim vrátí na požádání zdravotní pojišťovna.