Článek
„Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření je nekouřit, protože kuřáci mají čtyřnásobné riziko vzniku nádoru močového měchýře ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili. Dalším důležitým opatřením je přijít včas na vyšetření, tedy ihned poté, co se objeví v moči krev. Časový faktor hraje velkou roli,“ uvedl docent Soukup,
Riziko je úměrné počtu vykouřených cigaret, počtu let, kdy jedinec kouřil, a míře inhalace kouře. U těch, kteří přestanou kouřit, riziko vzniku nádoru měchýře klesá a je významně nižší než u těch, kteří kouřit nepřestanou. Pokles rizika je ale pozvolný a pomalejší než u kardiovaskulárních chorob či nádorů plic.
„Na úroveň rizika v běžné populaci se dostane až po 20 letech,“ soudí docent Soukup. Pokud pacient s nádorem měchýře po zjištění tohoto onemocnění nepřestane kouřit, má ve srovnání s těmi, kteří kouřit přestanou, horší prognózu, více návratů nádoru a výskyt agresivnějších forem nádoru.
Nádory močového měchýře jsou pátým nejčastějším zhoubným nádorem mužů a třináctým nejčastějším žen. Onemocnění má v Česku 20 000 lidí, přičemž za letošní rok přibude podle odhadu 2100 nových pacientů.