Článek
„Ministerstvo kultury vydalo devátého října stanovisko ke změně územního plánu Jaroměře, kde výstavbu a stavební úpravy vojenských zařízení povoluje,“ sdělila Novinkám mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová.
Ministerstvo kultury masivní rozšíření opravárenského podniku, který armáda na východě pevnostního města historicky má, blokovalo kvůli ochraně největší turistické atrakce - barokní městské pevnosti s rozsáhlými podzemními chodbami a prostory, které jsou i pod vojenským areálem.
Ministerstvo kultury proto svůj souhlas podmínilo tím, že vojáci musejí být vůči památce šetrní. „Ministerstvo trvá na vymezení plochy podél východní hranice městské památkové rezervace, kde by zkušební vozy těžké techniky nemohly projíždět, aby nedocházelo k poškozování kulturního dědictví, především pevnostních valů a chodeb,“ dodala Awwadová.
NKÚ: Resort obrany nenapravil chyby, zázemí pro kupovanou techniku nebude včas
Armáda potřebuje nové opravárny těžké techniky, protože současné kapacity nedostačují, a navíc nakupuje nové tanky, bojová vozidla pěchoty a další obrněnce. Modernizaci nebo generální opravy pozemní techniky, například tanků, pro armádu dělá státní podnik VOP CZ, ale běžný servis si obstarávají vojáci svépomocí.
V Jaroměři jsou s armádou spokojeni
Na nedostatek opravárenských kapacit v armádě před nedávnem upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle kontrolní zprávy z 30. září ministerstvo obrany sice mírně posílilo vlastní kapacity, zásadní projekty však neuskutečnilo. „Výstavbu multifunkční haly v Jaroměři, která má sloužit ke komplexním opravám zavedené i nově zaváděné vojenské techniky, posunulo o sedm let až na rok 2032,“ uvedl NKÚ.
Armáda se hájí, že na památkáře nemá žádné páky a musela čekat na jednání, které vedlo ministerstvo obrany. „Armáda nemá možnost ovlivnit stanovisko ministerstva kultury. Do doby schválení změny územního plánu nelze v Jaroměři realizovat plánovanou investiční výstavbu,“ sdělila Novinkám mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Dodala, že sice dokončení stavby odložili až do roku 2032, ale její příprava se rozjede v příštích letech, pokud město Jaroměř změní územní plán. To se na to chystá v nejbližší době.
Starosta Jaroměře Jan Borůvka vítá, že se věci konečně pohnuly a město výstavbě určitě bránit nebude, protože tu mají s armádou dobré zkušenosti. „Až budeme mít stanovisko ministerstva kultury, městský odbor výstavby dá jistě změně územního plánu zelenou,“ řekl Novinkám Borůvka. Dodal, že v opravárenském závodě by mohlo najít práci přes osmdesát lidí.
Výstavba haly by podle starosty mohla znovu rozhýbat stavbu obchvatu Josefova. „Zkusím na kraji obnovit diskusi o výstavbě obchvatu i s ohledem na tuto strategickou stavbu armády. Mohlo by to zapadnout do sebe,“ podotkl starosta.