Článek
Jaké budou vztahy s Českem, je podle něj předčasné říkat. Označil za velký otazník, co se nyní bude v zemi dít a zda nevypuknou vnitřní ozbrojené konflikty.
„Po pádu Kábulu bude nutná větší dávka realismu v zahraniční politice a budeme muset akceptovat realitu v Afghánistánu,” uvedl ministr.
Úkolem diplomacie podle něj vždy, i za těch nejsložitějších podmínek, je navazovat a udržet alespoň základní komunikační kanály.
Výsadkář: Afghánci se neobětují za stát
„Už teď je jasné, že NATO a EU, včetně České republiky, budou v případě Afghánistánu muset usilovat o aktivnější spolupráci s regionálními hráči, jako jsou Pákistán, Čína nebo Katar, které mají kontakty na Tálibán,” poznamenal.
To bude podle něj důležité například pro zvládnutí případné nekontrolované migrace z Afghánistánu. „Teď je tedy také předběžné říkat, jaké budou naše vztahy s Tálibánem,” podotkl.
Dodal, že o nutnosti více komunikovat s klíčovými regionálními hráči mluvil na úterním mimořádném zasedání ministrů zahraničí Evropské unie k Afghánistánu.
Třetí evakuační speciál odstartoval z Kábulu, veze 78 lidí
V zemi podle něj budou nyní probíhat pokusy sestavit nové vlády. „A je velký otazník, co se v zemi bude dít a zda nevypuknou vnitřní ozbrojené konflikty uvnitř země,” dodal.