Hlavní obsah

Kuba: Řada členů ODS není sžita s myšlenkou kandidovat za Spolu

Koalice Spolu má v ODS své odpůrce, v jižních Čechách jsou někteří členové z centrální politiky frustrovaní, říká v rozhovoru pro Novinky jihočeský hejtman Martin Kuba. Sám kandidovat do Sněmovny nebude, nebyl by prý v kampani uvěřitelný. Na rozdíl od premiéra Petra Fialy (ODS) bere předvolební průzkumy vážně a obává se, co se se Spolu stane, pokud v příštím roce skončí v opozici.

Foto: Pancer Václav, ČTK

Jihočeský hejtman Martin Kuba

Článek

Jaká je teď nálada u vás v ODS? Začíná nervozita kvůli volbám?

Nežiju pražskou politikou, nejsem členem poslaneckého ani senátního klubu, tak mám pohled jen z regionu. A tam je cítit spíš frustrace z centrální politiky. Řadu věcí vidíme jinak, řada straníků není sžita s myšlenkou kandidovat s KDU-ČSL a TOP 09 za Spolu. Chtěli by, abychom kandidovali samostatně.

Štve vás, že ODS a Spolu pomůže lidovcům a TOP 09 dostat se do Sněmovny? Protože podle průzkumů by se samostatně tyto strany dostaly do parlamentu těžko.

Dlouhodobě říkám, že politika má být postavena na tom, že máte nějakou vizi světa, města, kraje nebo republiky a s tou máte kandidovat. Není dobré spojovat několik různých stran jen proto, abyste měl víc procent.

Vezměte si volby do Evropského parlamentu. Spolu tam kandidovalo s tak širokými názory, že konkrétní poslanci nakonec prosazují v Evropském parlamentu každý jinou politiku.

STAN se poprvé dostal před ODS, ukazuje model

Parlamentní volby

Vám osobně tedy také vadí koalice Spolu, kterou už schválila výkonná rada ODS?

V politice prostě máte nést svou vizi a dokázat pro ni nadchnout voliče. Voliči nečtou detailně programy, ta volba je hodně pocitová. Programově od sebe oddělit ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 je těžké. V každé straně najdete euronadšence i euroskeptiky, liberální politiky i konzervativce. Liberalismus a konzervativismus je navíc něco jiného v životních hodnotách a něco jiného v ekonomice.

Strany prostě formují lídři, kteří dokáží veřejnost nadchnout pro svou vizi. Lidé jim musí věřit a vnímat, že řeší jejich problémy.

Nás v jižních Čechách volilo v krajských volbách přes 47 procent lidí. Nevolili nás kvůli tomu, jestli jsme v ODS, ale kvůli tomu, že vidí, že děláme politiku, která řeší jejich každodenní problémy. To si myslím, že politice na celostátní úrovni čím dál víc chybí.

Časopis Respekt upozornil, že za vaší velkou popularitou v jižních Čechách může stát spíš prostor, který dostáváte na Jihočeské televizi k prezentaci svých úspěchů. Celostátní politici takovou televizi nemají.

Ono hlavně když nemáte ty úspěchy, tak vám žádný mediální prostor nepomůže. To ale v Respektu záměrně psát nechtěli. Vztah s krajem má televize definován historicky a je ve stejném režimu, jako fungovala za hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD). Nic jsme na tom neměnili. Ten článek je plný lží a nepřekvapuje mě to.

Po čtyřech letech odcházíte z pozice předsedy Asociace krajů. Když se vám teď uvolnily ruce, nezvážíte příští rok kandidovat do Sněmovny?

O tom určitě neuvažuji. Kandidoval jsem na jihočeského hejtmana, abych se staral o kraj. Mám tady rozdělanou spoustu projektů. Jsme ve fázi, kdy je z plánů a výkresů proměníme do cihel, asfaltu a do konkrétních staveb a silnic. Chci se tomu věnovat. Dostal jsem takový mandát, který v historii krajských voleb nikdo nedostal. Je to pro mě obrovský závazek, kterého si vážím.

Stejně jako já v krajských volbách obhajoval čtyři roky práce hejtmana, tak poslanci a ministři Spolu by měli ve sněmovních volbách obhajovat své čtyři roky. Já u toho nebyl, o ničem jsem nerozhodoval a na leccos mám jiné názory. Chyběla by mi v té kandidatuře uvěřitelnost.

Nebylo by ale pro Jihočechy výhodné, kdyby jejich hejtman mohl ovlivňovat legislativu?

Hejtman musí být osobnost, která má v Praze vliv, aniž by kvůli tomu musel sedět ve Sněmovně. Tam sedí spousta lidí, kteří mají „politický výtlak“ téměř nulový. Silný hejtman toho může udělat mnohem víc.

Hovořil jste o tom, že strany formují lídři. Jaký je tedy váš předseda Petr Fiala lídr? On sám nedává průzkumům váhu, nicméně ukazují, že Spolu a ODS oproti roku 2021 ztrácí voliče. Neměla by ho strana vyměnit?

To je na vnitrostranickou diskuzi, nebudu to komentovat v médiích rok před volbami. Petr Fiala (ODS) je předseda strany a má mandát z kongresu.

S čím mám problém, je bagatelizace průzkumů, když nám nehrají do karet. Všichni víme, že když preference rostly, tak se vedení radovalo a děkovalo se na sítích voličům, a když průzkumy nevyhovují, tak je nebereme vážně. Chovejme se konzistentně. Mimochodem, volby na jihu Čech dopadly přesně tak, jak mi předpovídaly průzkumy, které jsem nechal dělat. Tyhle řeči, že průzkumy jsou k ničemu, nemám moc rád.

Hovoříte o vizích v politice, premiér předložil svou: Češi by podle něj v příštích pěti až sedmi letech měli dosáhnout mezd srovnatelných s těmi v Německu. Co vy na to?

Politik má být ambiciózní a hledat věci, co motivují. Na druhou stranu to musí být obhajitelné a uvěřitelné. Nechám na Petrovi Fialovi, do jaké míry cítí své výroky jako uvěřitelné. Vyvolalo to diskuzi mezi ekonomy i členy ODS. Podle toho, jak se česká ekonomika vyvíjí, je to slib, který je na hraně uvěřitelnosti.

Vnímáte to tedy jen jako strategii do voleb? Kampaň?

Nevím, nebavil jsem se s ním o tom. Ale všechno, co politik dělá, je kampaň. Pokud chcete v politice uspět, tak od chvíle, kdy vás zvolí do funkce, každý krok a každá věta je vlastně kampaň. Podle toho vás pak lidé hodnotí. Pár měsíců před volbami se to nedá dohnat. Když se začnete chovat jinak a začnete říkat věci, které jste do té doby neříkal, nemůžete počítat s tím, že vám to lidé uvěří. Voliči nejsou hloupí.

Nový Fiala: Zdá se mi, že lidé o mně chtějí vědět víc

PoliTalk

Pokud se Fialovi nepodaří dosáhnout svého vytčeného cíle a vyhrát příští volby do Sněmovny, měl by skončit?

To neřešme. Vedení ODS musí udělat všechno pro to, aby vyhrálo volby. Do té doby nemá cenu komentovat, co by kdyby.

Pokud Spolu neuspěje, bude to problém. Bylo založeno k úspěchu a v prvních volbách v roce 2021 ho zažilo. Ti lidé spolu nikdy nemuseli prohrát, stranící nejsou připraveni sedět spolu v opozičních lavicích. Je to vidět i tady v jižních Čechách, lidovci a TOP 09 jsou najednou „venku“ a náhle nevidíte, co by je spojovalo.

Konkrétně pro ODS může být problém, že do Sněmovny se dostanou lidé, kteří jsou s projektem Spolu spojeni a věří mu. Všichni dnes říkají, že když neuspějí, už stranu nepovedou. Pak ale může být složité předat stranu někomu mimo Sněmovnu.

Kdyby za vámi v té chvíli někdo v ODS přišel a vyzval vás, abyste stranu vedl vy, co uděláte?

O tom v této chvíli vůbec neuvažuji. Moje poslání je být hejtmanem Jihočeského kraje.

Průzkumy říkají, že příští volby vyhraje hnutí ANO. Měla by s ním pak ODS jednat o vládní koalici, třeba proto, aby zabránila vstupu SPD nebo komunistů do vlády?

O koalicích se má jednat po volbách, politici mají dělat vše pro to, aby ve volbách uspěli. Nemám rád komentáře politiků, kdo s kým ano a s kým ne. Dopředu lajnovat, co bude, to nejde. Politická strana má usilovat o vítězství. Nemám rád strany, které kandidují s tím, že nepotřebují vyhrát a chtějí být jen přílepek v nějaké koalici.

Průzkum STEM: Komunisté nad pěti procenty, ANO dominuje

Parlamentní volby

Ale přece pořád bývá výhodnější být členem vlády jako slabší partner než skončit v opozici, nebo ne?

S tím nesouhlasím. Jsou vlády, kde není dobré být minoritní hráč a může to být pro stranu devastující.

Fiala koalici ODS s ANO odmítá. Podle vás by k diskuzi tato varianta byla?

Z principu koalice nekomentuji. Nám v jižních Čechách se opakovaně daří ANO porážet a koalici s ním nepotřebujeme. Myslím, že subjektů, které se budou chtít spojit s ANO, bude ve Sněmovně víc. Určitě ODS někdo snaživě předběhne.

Opustil jste pozici předsedy Asociace krajů, nově se jí ujal zlínský hejtman Radim Holiš z hnutí ANO. Bude to mít podle vás velký dopad na vztah vlády a regionů?

Bude záležet na tom, jak se k tomu předseda Asociace krajů postaví. Většinu hejtmanů má hnutí ANO a asociaci může využívat jako nástroj opoziční politiky. Záleží na osobnosti předsedy, jestli si bude nechávat postoj asociace diktovat od svého hnutí, nebo bude především hájit zájmy krajů, ať už je vláda jakákoliv.

Vy jste nešel na ruku ODS ve vládě?

Jako předseda Asociace krajů jsem od roku 2020 prošel dost krizových situací. Vlády se za tu dobu vystřídaly. Za vlády Andreje Babiše (ANO) jsem řešil první vlnu covidu, za vlády Petra Fialy (ODS) druhou vlnu. Potom jsme řešili uprchlickou krizi po vypuknutí války na Ukrajině.

Často jsem byl v situaci, kdy jsem nedodržoval stranickou linku a neříkal jen to, co se líbilo našim poslancům. Třeba vyhlášení nouzového stavu jsem za covidu vnímal jinak než poslanci ODS, kteří nemuseli řešit přeplněné nemocnice a brali to jen jako ideový střet. Tehdy jsem se musel postavit i proti nim. Jestli bude tohoto Radim Holiš schopen, nebo jestli bude víc využívat asociaci jako opoziční platformu, to neumím odhadnout.

Ale je legitimní, že má ANO předsedu asociace, když má osm hejtmanů. To je přirozená věc.

Je z osmi hejtmanů Holiš na tuto pozici nejlepší? Dříve funkci zastávala karlovarská hejtmanka a nynější senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Neznám ho pracovně jako hejtmana, těžko se mi hodnotí výsledky. Myslím, že funkci dostal především proto, že je jediný, kdo je z té party ANO pouze hejtman. Ostatní mají více funkcí, jsou starostové, poslanci, senátoři.

Do sněmovních voleb zbývá rok. Pokud ANO pojme Asociaci krajů jako platformu pro svou opoziční politiku, může se podle vás situace pro Fialovu vládu zkomplikovat?

Může. Myslím, že ANO to bude brát víc stranicky. Ukazoval to už způsob, jakým jsme se dověděli, že bude Radim Holiš šéfem asociace. Neoznámil nám to Holiš, ale místopředseda ANO Karel Havlíček. Ten sdělil veřejnosti, že vedení ANO si Radima Holiše vybralo. Já před čtyřmi lety potřeboval podporu napříč politickým spektrem.

Obecně, nemělo se počkat, jak dopadne volba vedení? Předsedu asociace přece formálně musí zvolit jeho členové, tedy hejtmani.

Ano, ale je to formalita. Postup od ANO je legitimní. Není důvod fňukat. Jestli vládní strany chtěly mít svého předsedu Asociace krajů, tak měly vyhrát krajské volby. To je jednoduché.

V čem konkrétně střety mezi hejtmany a vládou čekáte?

Záleží na kreativitě marketingu. Regionální politika je nástroj, se kterým se dá pracovat. To, že ANO získalo rok před volbami předsedu Asociace krajů, přes kterého může do médií tlačit svoje témata, je prostě výhodná pozice.

Pokud za ODS nebo za koalici Spolu nechcete kandidovat, proč vlastně ve straně zůstáváte?

Jsem v ODS přes 20 let. Strana vznikla na hodnotách, které uznávám, jsou mi blízké a respektuji je. Možná mám v řadě věcí sociálnější pohled než někteří kolegové. Projevilo se to ve chvíli, kdy jsme jako Jihočeský kraj reagovali na zvýšené ceny energií a pomáhali jsme rodinám se slabším sociálním zázemím a maminkám samoživitelkám. Řada lidí v ODS to zlehčovala. Ale principy ODS jsou mi stále blízké. A to je podle mě důvod, proč být v politické straně.

Předsedou Asociace krajů je zlínský hejtman Holiš

Domácí

Výběr článků

Načítám