Hlavní obsah

Kromě tradičních zbrojařů se v Česku daří i výrobcům dronů a antidronů

2:57
2:57

Poslechněte si tento článek

Český zbrojařský průmysl už tři roky zažívá renesanci a vyrostl o více než 350 procent. Své tržby během války na Ukrajině mnohonásobně navýšily nejen tradiční zbrojařské podniky, ale čím dál více se daří i nově vzniklým firmám vyrábějícím například drony a prostředky elektronického boje.

Foto: Oldřich Danda, Právo

Výrobní hala firmy Primoco v Radotíně u Prahy

Článek

„Rostli tradiční výrobci zbraní, munice, těžké techniky a radarů. Ale stále větší podíl mají firmy, které dělají drony, nabízí antidronová řešení nebo ochranu proti elektronickému boji. Tento segment stoupá a stoupat bude dál,“ řekl Novinkám předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík.

Vlastní drony už několik let vyrábí české firmy Primoco nebo Liaz. V Kolíně vyrostla továrna na ukrajinské bezpilotní letouny UAC. Protidronové systémy, které dokážou bezpilotní stroje zaměřit a případně i zneškodnit, zase konstruují pardubické společnosti Retia nebo Jisr Institute.

Podle analýzy společnosti Ernst & Young v roce 2023 čeští zbrojaři vyrobili zboží a služby za 75 miliard korun. Z toho šly dvě třetiny na export, velká část na Ukrajinu. Tam čeští zbrojaři vyvezli zbraně a techniku za 20 miliard korun.

V Kolíně začali vyrábět sebevražedné drony pro Ukrajinu

Domácí

Největší podíl stále připadá na výrobce obrněné techniky a nákladních aut, jako jsou společnosti Excalibur Army nebo Tatra. Munici vyrábí STV Group (velkorážovou pro děla) nebo Sellier & Bellot, což je tradiční producent malorážové munice. Krátké i dlouhé ruční zbraně dlouhodobě v Uherském Brodu dělá firma Colt CZ, která má továrny jak v USA, tak i na Ukrajině. V Česku se daří i výrobcům radarů. Díru do světa udělala se svými pasivními radary firma Era, která také pochází z Pardubic.

Podle analýzy ministerstvo obrany sice rekordně investuje a více než 90 procent smluv podepsalo s českými výrobci, ale jejich podíl na investovaných penězích je jen 25procenntí. Nejvíce spolknou zakázky na americké stíhačky F-35 nebo švédské obrněnce CV90.

Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka Česko patří k evropským zemím, které nejméně investují do vývoje zbraňových systémů, a mělo by se to změnit.

„Obranný průmysl zažívá renesanci. Konflikty na Ukrajině a Blízkém východě ukazují, že pokud nebudeme investovat do obrany a do vývoje, tak nás to může v budoucnosti mrzet a nepříjemně zaskočit,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Zbrojaři vyvážející na Ukrajinu stále narážejí na neochotu bank

Domácí

Výběr článků

Načítám