Článek
(Od našeho zvláštního zpravodaje)
„V minovém poli neběhejte. Pokud uvidíte na zemi něco, co vám není povědomé, nezvedejte to, na nic nesahejte. Nechoďte za červeno-bílé tyče, které označují hranici mezi prozkoumaným a neprozkoumaným územím. Zůstaňte pohromadě.“ Tak zní primární instrukce lídra týmu humanitární nevládní neziskové organizace The HALO Trust před vstupem na území nacházející se pár kilometrů od hranic Kyjeva. Okupovali ho Rusové. Poté, co zde po jejich odsunu zabil nastražený drát s granátem mezi stromy psa, se přišlo na to, že jde o zaminovanou plochu.
Čeká nás několik desítek až stovek metrů dlouhá cesta lemovaná červeno-bílými tyčemi a varovnými cedulemi upozorňujícími na nebezpečí. Na jejím konci na nás čeká dvojice odminovávačů, aby nám názorně předvedla svou práci. Čekají na místě, které už pomohl od husté vegetace pročistit speciální, dálkově ovládaný stroj Robocut. Je to potřeba, aby na řadu mohly přijít detektory a kartáčky.
Kopečný: Mnohým Ukrajincům by se víc líbily peníze než konkrétní věci
„Jakmile je místo Robocutem připravené, jde se s detektorem. Odminovávači chodí v párech. První hledá detektorem miny, druhý jde nejdále tři metry za ním a vždy po metru a půl zatlouká tyče, které označují, že jde o již prozkoumané území,“ popisuje nám jeden z pracovníků organizace modus operandi.
Jako hledání pavučiny
První z dvojice odminovávačů je kromě ochranných pomůcek a detektoru běžně vybaven i malým smetáčkem. Ve chvíli, kdy se ozve zvuk značící, že detektor něco zachytil, prozkoumá lehce smetáčkem právě ono inkriminované místo. O kus dál mezi stromy v lese na kolenou klečí další muž. Váhavě prošťourává nejprve dlouhou tyčinkou vlnícími se pohyby hlínu před sebou, následně s ní opatrně prozkoumává i prostor před sebou do výšky hlavy. Přesně tak, jako kdyby chtěl zachytit pavučinu, aby jí neprošel a náhodou ho nepříjemně nešimrala v obličeji. Hledá natažená lanka a dráty mezi stromy, na jejichž konci může být připevněný osudný granát.
Své využití má i dron, který pomáhá mapovat vytyčené území a pomocí něhož a jeho termokamery je možné vytipovat, kde by mohla být umístěna mina nebo nastražen například drátový výbušný systém.
Na minové pole jsme zamířili společně s českým vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným, který se přijel seznámit s prací, na niž Česko přispívá. Máme na sobě ochranný štít kryjící hlavu i krk a balistickou vestu vážící několik kilogramů. Prakticky stejnou na sobě měla britská princezna Diana, která se v rámci své kampaně proti používání nášlapných min prošla v roce 1997 v Angole po minovém poli, jež čistila právě už více než třicet let fungující organizace The HALO Trust a výrazně tak proslavila její činnost. V roce 2019 pak Dianu se stejnou organizací napodobil i její syn princ Harry, který taktéž procházkou po jiném angolském minovém poli uctil její památku.
Armáda vycvičí ukrajinské pyrotechniky v odminování
Toto však není daleká Angola, tohle vše se děje jen zhruba 15 kilometrů od Kyjeva. Ještě před 24. únorem 2022, kdy začala válka, se vedle dálnice vedoucí od západu do ukrajinské metropole nacházel hotel Babushkin Sad. Tam se mohli lidé svlažit ve venkovním bazénu či posedět v ovocném sadu v nabílo natřených dřevěných altánech. Ale po příchodu ruských vojáků a okupaci místa nezbylo z původního zařízení a ovocného sadu prakticky nic. Je tu pusto, sem tam jsou vidět zbytky zdiva či altánů. Přítomnost někdejšího venkovního bazénu dává najevo pouze díra zející v zemi, kde zůstalo pár kachliček.
Že je odminování náročnou práci vyžadující hlavně trpělivost, je zřejmé. Za dobu, co organizace v lokalitě Myla u Kyjeva působí, zabezpečila zhruba 11,5 tisíce metrů čtverečních z celkem vytyčené plochy zhruba 97,5 tisíce metrů čtverečních. Zatím se vše obešlo bez neštěstí. Pro všechny případy je ale vytipována předem trasa, kudy by sanitka odvezla zraněného do nejbližší nemocnice. Ta je v nedaleké Buči, jež se po svém osvobození stala symbolem ruských zvěrstev, když zde byly nalezeny masové hroby a zmasakrovaná těla civilistů.
Ukrajina, která se už přes dva roky brání ruské agresi, patří nyní k nejzaminovanějším zemím světa. Hovoří se o tom, že Rusové zaminovali zhruba 174 tisíc kilometrů čtverečních, což je téměř třetina celého území Ukrajiny. Pro představu je to více než dvojnásobek rozlohy Česka. Nejde přitom jen o místa na východě Ukrajiny, v okolí fronty, ale také právě o okolí Kyjeva, který se neúspěšně pokusily dobýt v prvních dnech války ruské síly.
Humanitární odminování Ukrajiny podporuje finančně i České republika, která obecně patří k jedněm z nejvýznamnějších podporovatelů bránící se země, vojensky i humanitárně. Vloni na odminování Ukrajiny z českého rozpočtu putovalo dvacet milionů korun.
„I v roce 2024 plánuje MV ČR v podpoře činnosti organizace The HALO Trust pokračovat. The HALO Trust je největší mezinárodní organizací provádějící humanitární odminování na Ukrajině s více než třicetiletou zkušeností v této specifické oblasti,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.
Česko podle něj také v roce 2023 podpořilo projekt ukrajinské nevládní organizace Myrne Nebo věnující se osvětě ohledně min a nevybuchlé munice. Navíc je Česko součástí mezinárodní odminovací iniciativy, v jejímž rámci cvičí ukrajinské pyrotechniky. Na východě Ukrajiny pak pracuje stroj Božena, na který se Češi v minulosti složili v rámci projektu Dárek pro Putina.