Článek
Rostlina známá i jako vlčí bob mnoholistý se podle správců parku šíří především kolem potoků a cest.
„Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a pod nimi nic jiného růst nemůže,” popsali správci parku důvody, proč je rostlina rizikem pro ostatní druhy na krkonošských loukách.
Když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře
Problémem je i to, že rostliny dokážou v symbióze s hlízkovými bakteriemi obohacovat půdu o dusík, čímž se mění výživové poměry v půdě, které vyhovují toliko rumištním druhům rostlin, jako jsou například kopřivy.
Pokud by lupiny vytlačily z horských luk tradiční druhy, mělo by to vliv na celý ekosystém. Louky by navíc nebyly vhodné ani na pastvu či senoseč, neboť lupina je jedovatá a obsah alkaloidů může dosahovat až 2,5 procenta.
Varování Správy KRNAP: líbivá lupina se nenápadně plíží od chalup a ze zahrádek. Tato krásně kvetoucí rostlina však pro...
Zveřejnil(a) KRNAP dne Úterý 6. srpna 2019
„Jedovatá dávka pro ovci je 500 gramů natě nebo 100 gramů semen. Otrava způsobuje poškození jater a nervového systému, srdce a ledvin,” připomněl KRNAP, který žádá hospodáře a vlastníky luk, aby sečí omezili další rozšiřování lupiny.
Apeluje i na turisty, aby se nezdráhali kvetoucí lupinu utrhnout, neboť tím pomohou krkonošské flóře.
„Správa KRNAP bude ráda za jakékoli informace o výskytu lupiny či dalších invazních rostlinách v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře,” nabádají správci parku.
Nedoporučuje se naopak trhat odkvetlou rostlinu se zralými semeny, aby nedošlo k dalšímu rozšíření.