Hlavní obsah

Krkonošská střediska trápí volně pobíhající psi, dochází i k útokům

Právo, Vladislav Prouza
Krkonoše

Volně pobíhající psi nejsou v krkonošských horských střediscích ojedinělý úkaz a výjimkou nejsou ani útoky těchto zvířat. Někdy jde o zaběhnuté psy, kteří po odchycení skončí v obecních kotcích, někdy jsou majitelé nablízku, ale nedokážou střetu zabránit, protože je navolno puštěné zvíře neposlouchá nebo jsou od něj daleko.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Problémy dělají v Krkonoších psi bez vodítka stanoveného předpisy.

Článek

Útok nedávno zažila i žena z Hradce Králové. Ta se sedmnáctiletou dívkou, šestiletým chlapcem a trpasličím psem čivavou právě vystupovala z vozu v centru Pece pod Sněžkou, když se ke skupině přihnal odhadem pětatřicetikilový pes, zřejmě thajský ridgeback – zvíře používané po staletí k lovu zvířat a obraně.

Útočící pes vysoký skoro 60 centimetrů bez varování napadl zhruba tříkilogramovou, 25 centimetrů vysokou čivavu.

První atak skupinka ustála. „Trhla jsem vodítkem. Bertík odletěl metr z dosahu vyceněných zubů. Pes šel ale stále po něm a vodítko se přetrhlo,“ popisovala drobná žena událost z předminulé soboty.

Čivava se přesto ocitla v mordě druhého psa a Pecí se rozléhalo její hlasité naříkání. „Dcera útočníka praštila plastovým nástavcem vodítka do hlavy. Ten se lekl, pustil Bertíka, ale hned proti nám zaujal bojový postoj. Nechtěl se vzdát snadné kořisti,“ pokračovala žena.

Pes ve vřískotu naštěstí zaslechl povel pána pokuřujícího před penzionem zhruba 200 metrů od místa napadení. Agresor zmizel stejně rychle, jako se objevil.

„Nahlásili jsme to policii. Psa stačili majitelé někde schovat,“ zrekapitulovala majitelka napadeného psa. „Mnoho nechybělo a útočící pes napadl děti, které bránily svoji čivavu,“ podotkla žena.

Zdaleka nejde o výjimku

Incident nepatří v krkonošských střediscích k ojedinělým. Lidé ohrožení nebo v horším případě napadení psy představují běžný kolorit hor. Zákony dodržuje málokterý z pejskařů.

„Psů volně pobíhajících bez vodítka tady máme skutečně hodně. Odhadem z pěti set, kteří sem v exponovaných dnech s majiteli přijedou, tak polovinu. Pokud by policie do toho šla natvrdo, vybere za den na pokutách desítky tisíc korun. Opora je v obecní vyhlášce a občanském zákoníku, kde jsou tyto záležitosti jasně vymezeny,“ konstatoval tajemník pecké radnice Michal Berger.

Policie volně pobíhající psy v horských střediscích nebere na lehkou váhu.

„Nejde o okrajový problém. Útoky psů řešíme poměrně často. Lidé jsou nepoučitelní. Leckdy to končí u soudu. Pokud hlídka zahlédne volně pobíhajícího psa, zasáhne. Odchytit ho však můžeme jen ve zcela výjimečných případech. Nemáme k tomu technické prostředky, jako má městská policie, ani bychom odchyceného psa nemohli převážet ve služebním voze,“ přiblížil šéf peckých policistů Stanislav Hoffman.

Strážníci loni reagovali na desítku oznámení z katastru Pece pod Sněžkou o bezprizorných psech.

„Čtveřice skončila v útulku, kde doposud setrval jeden nenapravitelný útěkář,“ upřesnil Svatopluk Vašák z Městské policie v Trutnově odpovědný za oblast Pece pod Sněžkou. „Psy na veřejných prostranstvích by měli mít majitelé na vodítku,“ upřesnil Vašák.

Špindlerův Mlýn zřídil psinec

Ve Špindlerově Mlýně vedly potíže s bezprizornými psy k zřízení obecního psince. „Jde o tři karanténní kotce, kde jsou psi týden, a pokud se nenajde majitel, putují do útulku,“ upřesnil šéf špindlerovských strážníků Jaroslav Poláček.

„Problémy s volně pobíhajícími psy tady byly stále, což mohu jako bývalý policista potvrdit. Situace se zmírnila po zřízení městské policie, která se této záležitosti intenzivně věnuje,“ tvrdí starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch (nezávislý).

Psi nemohou běhat volně ani na turistických trasách uprostřed horské přírody. „Musí jít u pánovy nohy. Poláci, na jejichž území psi na rozdíl od české strany národního parku museli jít výhradně na vodítku, vstup se psy na horské cesty nedávno zcela zakázali,“ doplnil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Výběr článků

Načítám