Článek
„Tento den není nějaký abstraktní symbol, ale už 35 let je to připomínka, že máme možnost postavit tuto zemi podle našich vlastních představ, a to, v jakém stavu je dnes, je odrazem nejen toho, s čím 17. listopad přišel a co začal, ale i těch let, které jsme tomu věnovali. Se vším dobrým i se vším špatným,“ odpověděla hlava státu na otázku novinářů, proč je důležité si sametovou revoluci stále připomínat.
Ti se ptali i na ne zcela pozitivní přivítání, kterému se prezidentovi od davu dostalo. „Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít tam, kde to má smysl, a říct, co jim vadí, co by chtěli zlepšit, případně jaké mají návrhy na to zlepšení, protože každý z nás dokáže něco kritizovat, ale málokdo přijde s návrhem, jak tu situaci zlepšit, aby se to dalo zrealizovat a přineslo to prospěch,“ zareagoval na emotivní dav prezident Pavel.
„Já jsem naprosto v souladu s tím, že ne všechno se u nás daří, ale změnit se to dá jenom tím, že budeme jeden druhému naslouchat, že budeme hledat společně řešení a že budeme mít snahu se na něčem dohodnout, protože konfrontace nikdy žádné řešení nepřinesla,“ dodal.
ON-LINE: Babiš dorazil na Národní třídu, dočkal se bouřlivého pískotu
Pavlovi, který před zvolením do prezidentské funkce zastával vysoké funkce v české armádě i v NATO, někteří vyčítají jeho předlistopadové angažmá v armádě normalizačního Československa a členství v komunistické straně. Pavel do KSČ vstoupil jako čtyřiadvacetiletý v roce 1985. Opakovaně řekl, že to bylo rozhodnutí, na které není pyšný, a omluvil se za to.
I příchod dalších politiků k pamětní desce na Národní třídě během dnešního dopoledne byl provázen pískotem, nesouhlasnými výkřiky, skandováním či emotivními výměnami názorů mezi jejich příznivci a odpůrci. Na pořádek v centru hlavního města dohlížejí stovky policistů.
Novinky dění ze 17. listopadu sledují živě: