Článek
Kárné řízení inicioval právník Martin Janoušek, kterého Kremlík v médiích označil za člověka, jenž se ho coby ministra pokusil podplatit částkou 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému. Komoře vadí, že Kremlík umožnil novinářům nahrání své schůzky s Janouškem.
ČAK podle serveru v žalobě uvedla, že Kremlík nezákonně zasáhl do soukromí jiného člověka a že porušil etický kodex vyplývající ze zákona o advokacii. Kremlík totiž letos v lednu pozval Janouška na schůzku, kde se ho na údajný dříve nabídnutý úplatek vyptával, a přitom prý věděl, že novináři si budou setkání skrytě nahrávat. Záznam se objevil na serveru Seznam Zprávy krátce poté, co Kremlíka odvolal premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli předražené zakázce na elektronické dálniční známky.
Kremlík chyboval, když úplatek neohlásil hned policii, shodují se právníci
Jednání Kremlíka nebylo podle komory poctivé, ale "spíše přímo záludné". Ačkoliv měl Kremlík v předmětné době pozastavený výkon činnosti advokáta kvůli ministerské funkci, dodržování právních předpisů včetně zákona o advokacii se na něj i nadále vztahovalo. Otázkou, zda skutečně byl nabídnut úplatek, se ČAK v žalobě nezabývá.
"Nepřísluší mi veřejně komentovat jakékoliv procesní úkony orgánů České advokátní komory. Mám plnou důvěru v nestrannost a profesionalitu rozhodování orgánů komory," napsal serveru Kremlík.
Napřed zkušení manažeři, poté Babišovi znemožnění ministři
Janoušek Kremlíkova tvrzení o úplatku popírá a kromě stížnosti u ČAK na něj podal i trestní oznámení. Už dříve naznačil, že rozvířením kauzy se Kremlík mohl chtít udržet v úřadě.