Článek
Projekt elektronických přijímaček na střední školy (DiPSy) byl podle Krejčího „enormně náročný“ a není podle svých slov nakloněn tomu, aby v podobném režimu pracoval v dalších měsících. „Potřeboval bych se dostat do režimu, kdy budu pracovat osm hodin denně, a ne 16. To byl jeden z důvodů, proč jsem se dostal do tohoto stavu,“ popsal.
„Kladu velké nároky na sebe i na zaměstnance a někteří nejsou schopni v tomto režimu pracovat,“ připustil neshody s některými zaměstnanci.
Bek mu za jeho práci poděkoval a těší se na další spolupráci.
„Musím říci, že je zřejmé, že v Cermatu panují rozdílné pohledy na firemní kulturu. V úterý jsem byl informován panem ředitelem o vývoji personální situace v Cermatu. Informoval mě, že někteří vedoucí pracovníci podali výpovědi a pan ředitel mi navrhl jako východisko z té situace svoji rezignaci,“ uvedl Bek.
Podle něj je nejdůležitější zajistit hladký průběh elektronických přijímaček. Kvůli sporům s ředitelem už podali výpověď čtyři vedoucí pracovníci a další jimi hrozili.
„Pro mě to osobně není lehká situace, protože pana ředitele považuji za klíčového spolupracovníka. Mám s ním zkušenost od svého nástupu do funkce ministra školství, kdy jsem dal pokyn k přípravě elektronického přijímacího řízení a stál jsem za ním i tehdy, když mě někteří zástupci médií vyzývali k jeho odvolání kvůli jednodennímu zpoždění systému DiPSy,“ odkázal Bek na elektronickou platformu přijímacího řízení, kterou vyvinul Krejčí s několika externisty.
Hlavní architekt registrů na ministerstvu
„Stál bych za ním i teď, kdyby mi sám nenabídl svou rezignaci. Je mimořádně orientovaný na výkon a loajální a zodpovědný vůči svěřené agendě. To mám za poměrně vzácné vlastnosti ve státní správě. Ale vzhledem k situaci na Cermatu jsem se rozhodl, že jeho rezignaci přijmu. Máme před sebou žhavou fázi přípravy přijímaček a žádná personální destabilizace není žádoucí,“ připustil.
Krejčí však v úřadu zůstává a bude nadále opečovávat systém DiPSy. Kromě toho mu Bek zajistil pozici na ministerstvu školství.
„Převezme pozici hlavního architekta informačních resortních systémů. Považuji za důležité, abychom jeho odbornost a kapacitu využili pro vývoj klíčových informačních systémů a jejich integraci. Jde hlavně o registry žáků, studentů, učitelů. Musíme pokročit v digitalizaci resortu a zde pokládám spolupráci s panem Krejčím za zcela zásadní,“ uvedl ministr.
Šéf Cermatu: Ještě čekáme kybernetický útok, ale už žádný punk
Krejčí sdělil, že svou rezignaci zvažoval už několik let. „Ten den D začal přicházet okamžikem, kdy jsem předal DiPSy a úspěšně byl projekt elektronických přihlášek ukončen. Bohužel pro mě tehdy ještě nebylo možné z pozice ředitele odstoupit, protože DiPSy ještě potřebovalo vyřešit spoustu problematiky, aby mohlo všechno řádně fungovat i příští rok. Ta práce byla odvedena, takže mohu s čistým štítem předat žezlo následovníkovi,“ ubezpečil.
Zůstává tatínkem DiPSy
„Snažil jsem se Cermat posunout dalšími projekty na jiný level, než na kterém fungoval v minulých letech. Jednak díky tomu, že někteří z klíčových zaměstnanců nebyli schopni přejít na jiný režim práce a že nemáme rozpočet na to, abychom přijali nové kvalitní lidi. Tak jsem se rozhodl, že než abych se s Cermatem vrátil do předchozího režimu, odstoupím a budu se věnovat jiným výzvám,“ dodal.
Ujistil, že nadále zůstává „tatínkem“ DiPSy a nikdo se podle něj nemusí bát, že by nastaly se systémem problémy.