Článek
Jako předseda klubu měl Kraus 101 200 korun hrubého, nyní spadne na základní poslanecký plat, který od letošního Nového roku činí 57 600 korun před zdaněním. Zároveň bude muset odevzdat služební octavii, na kterou měl nárok jako předseda klubu i z titulu funkce předsedy rozpočtového výboru.
Loni v říjnu dostali sněmovní funkcionáři na výběr buď auto a nižší limit na benzín, nebo cestovní náhrady v plné výši. Kraus si tehdy zvolil variantu první, takže k vozu dostával 3600 korun měsíčně.
Na benzín bude mít měsíčně 24 tisíc korun
Nyní mu tato volba odpadla. Cestovat bude muset vlastním autem nebo veřejnými prostředky, zato jeho příjem na dopravu bude podstatně vyšší. Protože má svou poslaneckou kancelář v Semilech, dostane na benzín měsíčně nezdaněných 24 tisíc korun.
Předsedou rozpočtového výboru Kraus přestane být podle jednacího řádu až ve chvíli, kdy bude zvolen a Sněmovnou potvrzen jeho nástupce. Zákon tímto ustanovením chce zabránit tomu, aby kterýkoli předseda mohl svou funkci lehce opustit, případně aby mohl být snadno odvolán.
Během tohoto volebního období je to již druhá výměna v předsednickém křesle výboru. Kraus nastoupil po lidoveckém šéfovi Miroslavu Kalouskovi, který se své funkce také vzdal. V dubnu loňského roku odstoupil kvůli podezřením vzneseným vůči jeho manželce v souvislosti s daní za luxusní pražský byt za 6,5 miliónu korun. Daňový výměr z finančního úřadu podle Kalouska jednoznačně prokázal, že všechno bylo v pořádku.
Také v čele poslaneckého klubu soc. dem. nejde o první výměnu během tohoto volebního období. Kraus byl již třetím předsedou po Milanu Urbanovi a Petru Iblovi.