Článek
Tři z lídrů pod dopis svůj podpis nepřipojili, mimo jiné odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, podle něhož není nutné takové dokumenty podepisovat. "Jsem příznivcem konsensuálního, smírného řešení, ne takových politických výzev, které mohou situaci spíše zostřit," řekl Pospíšil. Poukázal na to, že když ho Nečas sesazoval, podepisovala se na exministrovo odvolání obdobná "anticharta".
"Vyzýváme poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, Radima Fialu, Tomáše Úlehlu a Jana Floriána, aby upustili od dalšího eskalování situace uvnitř poslaneckého klubu před krajskými volbami. Žádáme je o to jako lídři kandidátek, kteří si přejí pro ODS co nejlepší volební výsledek," napsali.
Ohrozili úspěch ODS ve volbách
Tito poslanci se podle lídrů postavili proti usnesení většiny a měli by vysvětlit, proč se rozhodli ohrozit úspěch ODS v krajských volbách. "Nevěříme totiž, že by žádný z nich nevěděl, jak kvůli jejich kroku trpí důvěryhodnost ODS," uvádí dopis. "Vysvětlení, které zaznívá v médiích, nás nepřesvědčilo, že otázka daní není zástupným důvodem, o který ve skutečnosti vůbec nejde," dodali lídři. Postup poslanců bývá spojován i s blížícím se kongresem ODS.
Kromě plzeňského lídra Pospíšila dopis nepodepsali ani lídr z Vysočiny Ota Benc a královéhradecký Miloslav Plass. Pod výzvou jsou naopak podepsáni středočeský Raduan Nwelati, jihočeský Tomáš Jirsa, karlovarský Petr Šindelář, ústecký Vladislav Raška, liberecká Eva Bartoňová, pardubický Petr Tupec, olomoucká Markéta Záleská, jihomoravský Jiří Crha, moravskoslezský David Sventek a zlínský Libor Lukáš.
Tluchoř s pěti dalšími občanskými demokraty odmítli tento týden znovu hlasovat pro balíček daňových změn, který sněmovně vrátil levicový Senát. Zdůvodnili to mimo jiné tím, že plánované zvýšení DPH je v rozporu s programem ODS. Vláda se kvůli tomu rozhodla návrh předložit znovu a spojit s jeho prosazením svou další existenci.