Článek
Důvodem pro to, aby byl Milan Kovanda propuštěný na svobodu, je podle mluvčího ostravského soudu Alexandra Dadama to, že se přiznal k činům, ze kterých je obviněný. Kovanda je stíhaný kvůli podílu na nelegálním sledování, které si měla objednat vedoucí kanceláře premiéra Nečase Jana Nagyová.
Kovanda ze soudní budovy odešel tajně postranním vchodem. "Na moji radu nechce nic říkat a šel bočním vchodem," řekl jeho advokát Jiří Matzner. Dodal, že šéf Vojenského zpravodajství byl po rozhodnutí soudce velmi šťastný.
„Důvodem k propuštění byl jeho postoj, jeho morální kredit, k čemu se v zásadě přiklonil i státní zástupce,“ prohlásil Kovandův advokát. Jeho klient bude nyní stíhán na svobodě. „To, že jakkoliv trestní stíhání pokračuje dál, pro mě i jeho rodinu je to velmi důležité,“ dodal Matzner.
Nagyová ve vazbě
Janu Nagyovou odvezla eskorta do vazební věznice kolem 13:45.
Soud ji tam poslal, aby nemohla ovlivňovat svědky a vyšetřování, což by podle jejího advokáta Eduarda Bruny činit nemohla. Některé části obvinění podle něj Nagyová odmítá a v jiných stojí na stanovisku, že nesprávně vyhodnotila dopady svého jednání.
Ve vazbě i exšéf Vojenského zpravodajství
V sobotu odpoledne ostravský soud rozhodl o vazbě i v případě dalšího aktéra údajného sledování - bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka.
Podle jeho advokáta Jiřího Nováka jsou důvody stejné, jako v ostatních případech, tedy obavy z ovlivňování svědků a vyšetřování. Páleník si prý není vědom, že by spáchal něco trestného. "Nese celou situaci statečně jako voják," uvedl Novák.
O Šnajdrovi soud rozhodne v neděli
U všech obviněných, na které dosud byla uvalena vazba, soud shledal důvod k obavám z ovlivňování svědků. Advokát bývalého poslance ODS Petra Tluchoře Marek Nespala uvedl, že jeho klient je unaven a stále nechápe, z čeho byl vlastně obviněn. Prohlásil, že rozhodnutí o uvalení vazby bylo těsné, a podal proti němu na místě stížnost.
Ve vazbě skončil i bývalý ministr zemědělství za ODS Ivan Fuksa a jeho někdejší náměstek Roman Boček.
Vazbu pro Bočka potvrdil jeho advokát Filip Seifert. „Vycházel přitom zejména z odposlechů,“ řekl Seifert. „Klient s obviněním zásadně nesouhlasí, dělal pouze politickou práci. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat, stejně tak jsme podali stížnost proti usnesení o vzetí do vazby,“ dodal Seifert.
Soud rozhodoval od rána
O návrhu státních zástupců, kteří žádali vazbu pro všechny obviněné, začal soudce rozhodovat v sobotu v osm hodin ráno.
„Návrh na vzetí do vazby, podaný státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, byl soudu doručen v pátek v 18.30 hodin,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam.
Vazba pro Nagyovou rozhodne i o Nečasovi
Rozhodnutí o vazbě pro Nagyovou nejspíš ovlivní politický osud premiéra Petra Nečase (ODS). Na výsledek rozhodnutí soudu čekali koaliční partneři i někteří členové ODS, kteří zatím předsedu vlády podporovali.
ČSSD už iniciovala ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, mohlo by se na program dostat už v úterý.
Nagyová čelí v jednom případě, který se týká kauzy tří někdejších poslanců za ODS, obvinění z podplácení. Kromě toho je ale obviněna i z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, protože údajně kvůli soukromému zájmu měla nechat vojenské zpravodajce sledovat trojici osob, mezi nimiž byla i manželka premiéra Petra Nečase Radka.
Obviněni bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se podle vyšetřovatelů vzdali mandátů za nabídku výhod, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání.
Státní zástupce podal v sobotu žádost, aby byl Šnajdr také vzat do vazby. Informoval o tom mluvčí soudu Alexandr Dadam. Ostravský soud by o ní měl rozhodnout nejspíš v neděli odpoledne.
Celkem policie zadržela devět lidí. Osmi z nich vyšetřovatelé předali obvinění. Jediným ze zadržených, kdo nakonec obviněn nebyl, je šéf úřadu vlády Lubomír Poul.
JEDNA RAZIE, TŘI KAUZY
Razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předcházelo několikaměsíční vyšetřování, které svedlo dohromady tři různé kauzy, jejichž společným jmenovatelem je jedna z aktérek - vrchní ředitelka kanceláře premiéra Jana Nagyová.
KAUZA 1 - Grygárek, Janoušek, Rittig
Na začátku nynějšího zemětřesení stálo podezření, že tehdejší náměstek vrchního žalobce v Praze Libor Grygárek je napojen na pražské lobbisty Ivo Rittiga a Romana Janouška, vlivného člena místní ODS a rovněž lobbistu Tomáše Hrdličku i na někdejšího šéfa odboru městského investora v Praze z dob primátorství Pavla Béma (ODS) Jiřího Tomana.
Právě v kancelářích Janouška či Rittiga a zřejmě také bývalého žalobce a nyní advokáta Grygárka detektivové provedli v těchto dnech domovní prohlídky. Nikoho z nich dosud neobvinili. V případě obou lobbistů může být překážkou zřejmě fakt, že jsou nyní v zahraničí.
KAUZA 2 - Tluchoř, Fuksa, Šnajdr
Odposlechy či sledování lobbistů Rittiga a Janouška vedly k rozkrytí dalších jmen podezřelých včetně Nagyové, která s nimi měla být v kontaktu.
Detektivové došli k závěru, že prostřednictvím Nagyové Nečas nabídl lukrativní posty v polostátních firmách třem poslancům ODS výměnou za to, že složí mandáty a neshodí vládu při schvalování daňového balíčku. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze Sněmovny odešli, dva z nich pak získali vysoké posty, policie je obvinila kvůli korupci.
KAUZA 3 - Páleník, Kovanda
Z dalších odposlechů pak podle policie vyplynulo, že si Nagyová objednala u šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce Milana Kovandy sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky. Její motivací mělo být dosažení rozvodu jeho manželství.
Při 31 prohlídkách domů a nebytových prostor v posledních dnech zajistili policisté 120 až 150 miliónů korun a desítky kilogramů zlata. Získali prý i cenné materiály, které budou prověřovat v příštích měsících. Rok a půl trvající vyšetřování dozoruje od počátku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.