Článek
Ačkoliv výrobci prezentují elektronické cigarety jako čistě nikotinovou záležitost, skutečnost je podle lékařů jiná. "Je třeba uznat, že elektronická cigareta obsahuje mnohem méně látek než kouř klasické cigarety, nicméně čistý vzduch z ní nevdechujete, určité škodliviny tam také jsou," zdůraznila pacientům doktorka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
"Bezpečné kouření" je mýtus výrobců, a třebaže elektronická cigareta může být pomůckou pro odvykání, stejně tak může prohloubit závislost na nikotinu zejména v souvislosti s různými ovocnými příchutěmi náplní.
"Nezapálíte" si už nic a nikde, zvažuje ministerstvo
Česká republika letos jako poslední ze zemí EU ratifikovala po letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Novela čeká i protikuřácký zákon, který doposud elektronické cigarety řeší jen částečně.
Podle zákona jde o "výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů". Resort zdravotnictví nicméně zvažuje, že by bylo zakázáno jejich používání v místech, kde je zakázáno kouření již nyní.
"Jedná se o jednu z variant, kterou chce ministerstvo zdravotnictví předložit. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivé téma, lze předpokládat jak na odborném poli, tak v rámci Poslanecké sněmovny, že bude v této oblasti probíhat poměrně velmi široká diskuse," konstatoval mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.
Vzhledem k tomu, že ministerstvo zvažuje jako jednu z variant navrhnout i úplný zákaz kouření v restauracích, kuřáci klasických i elektronických cigaret by se znovu ocitli na jedné lodi, respektive na chodnících před některými restauracemi, bary a hospodami.