Článek
Kotlíkové dotace určené na výměnu nevyhovujících kotlů v domácnostech přispěly v letech 2014 až 2022 k výměně 111 tisíc kotlů. Na snížení objemu vypouštěných prachových částic se podílely 18 procenty. Částka 12,7 miliardy korun tak byla podle kontrolorů účelně vynaložena, byť v době ukončení kontroly zůstávalo v provozu dalších 150 tisíc nevyhovujících kotlů.
Další 2,9 miliardy vynaložilo ministerstvo životního prostředí na snížení průmyslových emisí. „Ačkoliv je průmysl významným zdrojem znečištění ovzduší oxidem siřičitým a oxidy dusíku, přispěly podle NKÚ vynaložené prostředky ke snížení těchto vypouštěných emisí jen minimálně – méně než jedním procentem,“ uvádí zpráva úřadu.
Přes 103 milionů navíc bylo vynaloženo neúčelně, neboť za ně nebyly pořízeny technologie ke snížení prašnosti provozů, ale zejména kolové nakladače.
Šetření navíc ukázalo, že se k roku 2020 nepodařilo plnit emisní limity, jak se ČR zavázala. „V uvedeném roce i v letech následujících byly některé imisní limity nadále významně překračovány, a to zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, což má negativní dopad na zdraví obyvatel,“ připomněl NKÚ.