Článek
Stovky nepoužívaných sakrálních staveb jsou hlavně v českých krajích, ale i na religiózní Moravě a Slezsku změní každý rok majitele desítky památek. „Klademe důraz na to, aby budoucí majitel byl pro biskupství a farnost důvěryhodným partnerem. Často se jedná o obce nebo lokálně zakotvené spolky s dobrým renomé,“ řekl Novinkám Ondřej Elbel, mluvčí ostravsko-opavského biskupství.
Jako příklad uvedl barokní kostel svatého Jana v Opavě. „Ten jsme za symbolickou korunu převedli na Spolek svatých Janů, který se pustil do oprav chrámu, a kromě kulturních aktivit uvnitř rozvíjí i duchovní činnost,“ dodal mluvčí. Jednou za měsíc se tam konají bohoslužby pod vedením vojenského kaplana Kamila Víchy.
O kostel se spolek stará od roku 2021, kdy ho převzal od řádu minoritů. „Kvůli opravám, razítkům a dotacím je jednodušší být vlastníkem, a proto jsme založili spolek,“ řekl kaplan.
Zemřel arcibiskup Simeon, hlava pravoslavné církve na Moravě
Kostel stále slouží pro mše, ale konají se tam i koncerty, část festivalu Slunovrat nebo výstavy. Převod na spolek kostel podle kaplana zachránil, protože minorité neměli na jeho údržbu sílu. „Byl osm let zavřený. Teď se tam snažíme znovu přivést život a myslím, že se nám to daří,“ dodal Vícha.
Dvě miliardy na opravy nestačí
Na území České republiky je okolo deseti tisíc kostelů, chrámů, kaplí, modliteben a synagog. Více než osm tisíc patřilo římským katolíkům, zbytek protestanským církvím a židovským obcím. Katolická církev v současnosti vlastní 4562 kostelů a kaplí. Na jejich opravu vynaloží ročně okolo půl druhé miliardy korun. Další stovky milionů získává z dotací a grantů. Například loni ministerstvo kultury dalo na opravu církevních památek 270 milionů korun, podobnou sumu poskytuje i ministerstvo pro místní rozvoj.
Nejvíc se o chátrající kostely hlásí obce, protože nechtějí na svém území ruiny a často mají i nápad, jak s památkou naložit. Například Zlaté Hory v Jeseníkách brzy od místní farnosti získají kostel sv. Rocha, který stojí na kopci nad městem. „Plánují tam muzeum prusko-rakouských válek, které se dotkly i místa, kde kostelík stojí. Tehdy se u něj opevnila rakouská vojska,“ poznamenal mluvčí Elbel.
Také olomoucké arcibiskupství se loni zbavilo hřbitovního kostela v Moravské Třebové. Podle starosty Pavla Charváta (ODS) chtějí renesanční kostel Povýšení sv. Kříže z počátku 17. století zpřístupnit veřejnosti, protože je poslední nepřístupnou památkou na Křížovém vrchu. Na opravu mají letos 700 tisíc korun. „Hledáme firmu, která opraví šindelovou střechu. Máme i vybranou firmu, která provede plynování proti červotoči, protože je to tam napadené,“ uvedl starosta.
Brněnská diecéze věnuje péči místům, kam se lidé chodí modlit i obdivovat architekturu
Nejhorší situace je na Plzeňsku
České diecéze se zbavují svých nepotřebných chrámů mnohem častěji. Nejhůře na tom je plzeňské biskupství, protože se již od války a odsunu Němců potýká s nadbytkem nevyužívaných kostelů a jejich postupným chátráním. Od roku 1993, kdy biskupství vzniklo, na obce a města, církevní řády a spolky převedlo 170 kostelů a kaplí, například kostel sv. Vavřince ve Stupně. V majetku farností a diecéze zůstalo 266 kostelů a 40 kaplí.
Podle mluvčího biskupství Pavla Říhy se snaží obce, v nichž nezvládají údržbu kostelů a kaplí, přesvědčit, že je lepší, když si památky převezmou.
„Ve dvou případech jsme, i přes opakované snahy o dohodu, neuspěli, a proto jsme se rozhodli využít institut trvalého opuštění věci,“ řekl Novinkám Říha.
Farnosti opustily kostel Nanebevzetí Panny Marie v Žalmanově u Karlových Varů a kapli sv. Vojtěcha v Petrovicích u Měčína na Klatovsku. Ale v obou případech narazily, protože stát, na který ze zákona opuštěné nemovitosti přecházejí, podal na církev žalobu na určení vlastnictví. „Protože je nutné posoudit, zda nedošlo k účelovému jednání, které by mohlo být posouzeno jako v rozporu s dobrými mravy,“ řekla Michaela Tesařová, tisková mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Také na území pražského arcibiskupství, které spravuje 1050 kostelů a kaplí, je kolem stovky nevyužívaných památek. Podle mluvčího diecéze Jiřího Prinze se za posledních pět let podařilo domluvit asi s pětadvaceti obcemi na převodu. Podmínkou je vždy, že obec musí farnosti umožnit v kostele mše. „V žádném případě nepřevádíme kostely takovým způsobem, že bychom kostel odsvětili. Takové převody neděláme,“ uvedl Prinz.