Článek
Policie má prověřit údajnou korupci v řadách zastupitelů. Opozice si prý chtěla koupit dva zastupitele, aby svrhla vedení města. „Hnutí ANO se už na policii obrátilo,“ potvrdil ve středu předseda znojemské oblastní organizace David Štolpa. Ze znojemské SPD odpověď nedorazila. Podle vyjádření Štolpy jejich koaliční partner avizoval, že rovněž ve středu podá svůj podnět. V podstatě je to ale téměř jedno, kdo a kdy se na policii obrátí, ta už případ řeší.
„Informacemi, které se objevily v pondělí ve vystoupení zástupců hnutí ANO, se policie již zabývá z úřední povinnosti. Jsme povinni ze zákona podezření prověřit. V tuto chvíli je to jediné, co lze k dané věci sdělit,“ řekl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Policie bude šetřit, zda Svobodu a dalšího zastupitele skutečně „podnikatel blízký opozici“ chtěl uplatit.
Kauzu korupce rozjela Alena Schillerová
Podle pondělního vystoupení Schillerové je Svoboda z SPD informoval, že byl osloven s nabídkou půl milionu korun, pokud odejde z koalice. „Osloven byl také zastupitel za Znojmáky s několika v podstatě korupčními nabídkami,“ uvedla. Podle Svobody mu peníze nabídl místní podnikatel spolupracující s opozičními politiky. Druhý oslovený s korupční nabídkou má být zastupitel Bert Bartas (Znojmáci). Údajnou korupci odmítl komentovat.
Do babyboxu ve Znojmě někdo odložil novorozenou holčičku
Patnáct opozičních zastupitelů na obvinění v úterý dopoledne reagovalo razantním ultimátem. Alena Schillerová, Ivana Solařová, David Štolpa z ANO a Květoslav Svoboda (SPD) mají veřejně sdělit, kdo, kdy a kde jim měl úplatek nabídnout. „Pokud nebudou schopni doložit svá tvrzení, pak vyžadujeme omluvu,“ uvedli ve společném prohlášení.
SPD opozice odmítla už po volbách
Opozice po volbách prohlásila, že si nepřeje koalici s účastí SPD, proto rozhodně neusilovali o podporu Svobody. „Domnělý úplatek zastupiteli Svobodovi za SPD je zcela absurdní,“ uvádí. V případě zastupitele Bartase opozice čeká na jeho vyjádření. „Máme neblahé tušení, že jeho jméno bylo hnutím ANO v rámci špinavých praktik zneužito,“ uvádí opozice.
Podle jednoho zástupce opozice, Jiřího Kacetla (Pro Znojmo), budou čekat na závěr šetření policie. „Budeme trvat na omluvě. Jen se to teď o několik měsíců protáhne,“ míní Kacetl.
Důvodem dění je rozpad radniční koalice. Dosavadní tvořilo ANO, SPD a Znojmáci. Disponovala šestnácti mandáty z jednatřiceti (ANO 11, SPD 4, Znojmáci 2). Jenže Znojmáci koalici opustili, protože se město nerozvíjelo. Ztratila většinu. Současná opozice (ODS + KDU-ČSL 4, Pro Znojmo 3, Naše Znojmo 7) získá se Znojmáky v zastupitelstvu většinu a na jednání příští týden chce převzít vedení města.
„Podpoříme do funkce starosty Františka Koudelu. Je zkušený manažer, za kterým jdou vidět výsledky práce. Není zatížen minulými křivdami, což je důležité pro stabilizaci politické scény ve městě. Myslím, že není čas na souboje Malačka versus Solařová. Teď je především čas zase začít posouvat město vpřed,“ uvedl bývalý starosta Jakub Malačka (Naše Znojmo).
Třináct kilo prošlého masa. Restauraci na Znojemsku hrozí vysoká pokuta
„Podle výpisu veřejných zakázek letos město vypsalo jen tři stavební akce. Kolumbárium Louckého hřbitova, což je spíše pokračování díla, dokončení radniční věže a výměna oken v Louckém klášteře, ta probíhá pravidelně každý rok,“ uvedl bývalý starosta Jakub Malačka (Naše Znojmo). Realita je podle Malačky v rozporu s deklaracemi vedení města. „V podstatě tedy není žádný nový projekt. Slibovaných tři sta miliónů investic byl slib postavený na vodě, na což jsme od začátku upozorňovali. Nemám z toho radost a netěší mě to, protože město stagnuje a zaostává za ostatními,“ dodal.
Spor o stanici hasičů
Opozice mimo jiné chtěla, aby o osudu bývalé hasičské stanice, kterou město koupilo za 36 milionů korun, rozhodli lidé v referendu spojeném s krajskými volbami. Záměr vybudovat v ní úřednický komplex podle mínění opozice ovlivní vývoj města na desítky let, přestavba může stát stovky milionů korun. Radnice ani neřekla, jak naloží s uvolněnými objekty. Referendum vedení odmítlo, místostarostka Petra Svedíková Vávrová (SPD) řekla, že se zeptala úředníků a že se nepotřebuje ptát lidí, protože „občany to nezajímá“.
„Hlad po placených funkcích byl veliký - největším paradoxem a výsměchem občanům byl plat osmdesát tisíc korun měsíčně pro Růženu Šalomonovou za SPD jako ‚radní pro kontrolní činnost‘. Starostka Ivana Solařová z ANO zahájila kampaň na hejtmanku kraje. Řízení města a řešení problémů šlo na vedlejší kolej,“ uvádí ve vysvětlení zastupitelé za Pro Znojmo.