Hlavní obsah

Koronavirus zřejmě opravdu unikl z laboratoře, tvrdí Hostomský s Prymulou

Podle ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdenka Hostomského se jako nejpravděpodobnější varianta jeví, že koronavirus SARS CoV-2 „nedbale“ unikl z čínské laboratoře. Ke stejné hypotéze se kloní i epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula.

Foto: Petr Horník, Právo

Profesor a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský

Článek

První případy onemocnění covid-19 se objevily v prosinci 2019 v čínském Wu-Chanu. Následně se virus rozšířil do celého světa. V poslední době celosvětově převládá varianta omikron, proti níž poměrně spolehlivě zabírá očkování, postupně ji však nyní začíná nahrazovat varianta zvaná kraken.

O tom, kde se covid vzal, se dlouhodobě vedou diskuse. Například dezinformátoři hovoří o cíleném úniku z vědeckých laboratoří pod vlivem některých mocností.

V Číně zemřelo kvůli koronaviru téměř 60 tisíc lidí během jednoho měsíce

Zahraniční

„Je to legitimní vědecký projekt: co ten virus potřebuje, aby se mohl stát lidským patogenem? To je správná otázka. Když se dělaly inspekce, tak se ukázalo, že Číňané s tím pracují ledabyle. Takže varianta, že šlo o nahodilý, nedbalý únik, je podle mě nejpravděpodobnější,“ prohlásil v nedělní diskusi na České televizi biochemik Zdeněk Hostomský z Akademie věd ČR.

Kde je mezihostitel?

Podle něj šlo zřejmě o typ výzkumu, kdy vědci pracovali na virech přírodního původu z netopýrů, u kterých se zkoumala jejich schopnost získání dalších funkcí včetně šíření u člověka. Čínská armáda měla zájem na takovém vývoji, uvedl vědec.

Dříve se soudilo, že koronavirus SARS CoV-2 způsobující onemocnění covid-19 mohl na člověka přejít z luskouna, studie to ovšem vyvrátily. Zůstává zatím nevyjasněné, zda je virus přírodní, či uměle vytvořený. Čína vyšetřování jeho původu aktivně brání.

„Důležitá věc, která oslabuje tu přírodní hypotézu, je, že se za tři roky nenašel mezihostitel. Většinou tomu tak v minulosti bylo, ale tady se to nikdy nepotvrdilo. Podle všech náznaků – a teď se, zejména v USA, otevírají archivy –, tak je to z mého hlediska, ale i z obecného konsensu nejpřijatelnější vysvětlení,“ doplnil Hostomský.

„Asi nebudeme nikdy mít konkrétní důkaz,“ řekl s odkazem na nedůvěryhodnost čínských dat o koronaviru i vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) na místě.

K hypotéze, že covid vzešel z laboratoře a nějakým nedopatřením se dostal do volného světa, se kloní i epidemiolog Roman Prymula.

Nákaza covid-19 přitom stála miliony životů lidí po celém světě a opatření proti jejímu šíření znamenala citelnou ránu pro ekonomiky většiny zemí včetně Česka.

Kraken nezadržitelně letí světem

Amerika

Související témata:
Zdeněk Hostomský

Výběr článků

Načítám