Článek
Vědci se zaměřili na přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2. K odhadu zásahu tuzemské dospělé populace, která čítá 8,7 milionu lidí, je opravňují výsledky první fáze studie, při níž docházelo k opakovanému měření protilátek proti viru u dobrovolníků z řad pojištěnců Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
„Výsledky první fáze studie ukázaly rychlý nárůst seropozitivity demonstrující rozsáhlou expozici české populace viru SARS-CoV-2 během dramaticky probíhající druhé vlny pandemie: zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent,” komentoval výsledky Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity.
„To znamená, že v březnu 2021 už nebyla podstatná část české populace k infekci SARS-CoV-2 imunologicky naivní,“ dodal z pozice odborného garanta studie.
Část lidí čeká přeočkování třetí dávkou, nastínil Vojtěch
Data podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška indikují, že „procento populace, které bylo do března 2021 exponováno viru SARS-CoV-2, bylo významně větší, než by vyplývalo z přímých odhadů založených pouze na datech z PCR testování”.
Zajímavé je, že minimálně u třetiny účastníků studie nebyly zaznamenány žádné příznaky a 28 procent dobrovolníků, u nichž se potvrdily protilátky, nikdy neabsolvovalo PCR test.
Studie pokračuje a účastníkům budou měřeny protilátky i nadále. Závěrečná fáze studie si klade za cíl zmapovat přetrvání či pokles dlouhodobých protilátek už u očkovaných jedinců i u těch, kteří se s virem setkali.
Na studii Proseco se vedle pracovníků z centra Recetox Masarykovy univerzity podíleli i odborníci z University College London, kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice a ÚZIS.