Článek
Kraj se v rámci policejního šetření přihlásil jako poškozený, aby měl nárok po případných pachatelích, pokud ovšem bude někdo usvědčen, vymáhat peníze na náhradu škody a na další náklady na sanaci území.
„Podle znaleckého posudku je výše vzniklé škody 1,5 miliardy korun,“ potvrdil Novinkám mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek, podle něhož budou s ohledem na rozsáhlost a složitost případu znalecké posudky dál dopracovávány a hodnota se může měnit.
„Středočeský kraj byl vyrozuměn o tom, že podle znaleckého posudku není azbestem kontaminována pouze povrchová vrstva lokality bývalého vojenského prostoru, ale i podpovrchová vrstva, což vzniklo vlivem nesprávné sanace a ponecháním na místě téměř deset let,“ doplnil Vinčálek.
Území v Milovicích bylo kontaminováno azbestem. Na krajském úřadě zasahuje policie
Obviněn zatím nikdo nebyl
Znalci usoudili, že azbestovou zátěž bude nutné zlikvidovat odtěžením celé vrstvy půdy. Kdo je za takové znečištění odpovědný, se snaží zjistit vyšetřovatelé. Obviněn zatím nikdo nebyl.
Středočeský kraj pronajal pozemky firmě Mladá RP v roce 2010 s tím, že firma měla zajistit demolice tří stovek budov, vyčistit areál a zajistit pronájem či prodej pozemků. „Veškeré stavební sutě byly tedy majetkem Mladá RP,“ uvedl krajský radní pro majetek Libor Lesák (ODS).
Firma měla areál původně využívat 40 let, za což zaplatila dopředu 25 milionů korun. Jenomže kraj v roce 2016 vypověděl firmě smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost oponovala, že podmínky smlouvy neporušila, a do roku 2021 probíhala řada soudních sporů a jednání o narovnání.
Finální dohoda byla uzavřena až v roce 2021, kdy se kraj s firmou Mladá RP dohodl podle radního Lesáka na vyplacení částky 92 milionů jako náhradu za bezdůvodné obohacení. „Firma byla podle této smlouvy povinna zajistit vyčištění areálu od stavební suti,“ dodával Lesák.
Vloni se ale objevil azbest a začalo další kolo sporů. Případ prověřují kriminalisté pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a z podvodu.
Na vlastní nebezpečí
Rakovinotvorná hmota se používala na střešní krytiny nebo i do zdiva někdejších sovětských objektů. Místo ekologické likvidace se rozdrcený a rozvezený azbest objevil na různých pozemcích, které jsou nyní podle kraje přístupné jen na vlastní nebezpečí. Kraj mluví o devíti kontaminovaných parcelách, což představuje desítky hektarů.
„Letištní plocha či areál přírodní rezervace nejsou součástí kontaminovaného území,“ uvedl radní.
Firma Mladá RP vinu na zaneřádění pozemků odmítá. Podle jednatele Oldřicha Fialy odvezli nebezpečný eternit ze zbouraných budov na skládky. „Absolutně se nebojím, že by na nás dopadlo trestní stíhání. My jsme svoji práci udělali,“ řekl před časem Fiala serveru Seznam Zprávy.
Azbest podle něj zřejmě pochází z černých skládek nebo ho tam podvodně navezly firmy, se kterými Mladá RP na demolicích spolupracovala. I ty ale vinu odmítají.
Policie by měla pozemky v nejbližší době odblokovat, aby mohl kraj znovu zadat posudky a připravit novou sanaci.