Článek
Hřib chce prosadit, aby pro důležitá vnitrostranická hlasování byla zapotřebí 60procentní většina. Týkat by se to mělo i třeba sestavování kandidátek. Ostatním pěti kandidátům položil otázku: „Vyhovují vám stávající netransparentní zákulisní primárkové aliance, kdy dochází k nerovnoměrnému územnímu pokrytí kandidátky a válcováním většinou jednoho hlasu?“
Kandidáti se vyjádřili neutrálně, jen Wagenknecht opáčil s tím, ať Hřib popíše konkrétní případy. „Jestli vy tady v Praze válcujete jedním hlasem, nebo někdo jiný, tak to pojďme řešit, ale pokud to děláte, tak to nedělejte,“ uvedl bývalý senátor s tím, že kvůli ojedinělým případům by se nemusela dělat reforma. „Řekni, kdo to zneužil,“ vyzval.
Hřib ho odbyl s tím, že jeden případ řešilo širší vedení strany a ať si to najde v zápisech z jednání. Podle něj došlo k dalšímu podobnému případu, kdy bylo schváleno důležité rozhodnutí většinou pouhého jediného hlasu, ještě jednou.
Spolu chce příští vládu se STAN, ale bez Pirátů. Začíná bitva o jejich voliče
„A ta záležitost není o zneužití. To je demokracie, že vyhraješ většinou jednoho hlasu, ale podle mě to není správně. Neříkal jsem, že to bylo zneužití, Lukáši. Bylo by fajn, kdybys nelhal. Říkal jsem, že to jsou netransparentní zákulisní aliance, kdy dochází k válcování většinou jednoho hlasu,“ řekl náměstek.
Wagenknecht se při jeho odpovědi jen nevěřícně uculoval, rozhazoval rukama a chytal si hlavu do dlaní.
Arogantní Pražák i vidlák ze Slavičína
Kandidáti také měli mimo jiné odpovědět, zda by kandidovali na pozice místopředsedů v případě, že by šéfem byl zvolen jejich „největší oponent“.
Většina kandidátů s tím problém neměla, jen Hřib to zcela zamítl. „Kandiduji se zcela konkrétním programem, takže kdybych nebyl zvolen, tak to vnímám jako jednoznačný signál členské základny, že o reformu není zájem. Pokud tu reformu neuděláme tento rok, příští rok už na to nebudeme mít čas, protože směřujeme k tříprocentní bezvýznamnosti. Potřebujeme reformu, abychom se stali důvěryhodnými,“ vysvětlil.
Wagenknecht na to konto uvedl, že by nechtěl být ve vedení s někým „kdo stranu štěpí, nebo škodí v rámci kampaně“. „A díky tomuto hlasování jsme viděli, kdo není týmovým hráčem, a s nimi bych asi spolupracovat nechtěl,“ dodal.
Piráti si odhlasovali konec otevřených diskusí na internetu
Jeho protikandidát, ostravský zastupitel David Witosz, k tomu poznamenal, že nikoho z nominovaných jako nepřijatelného nebo nepřítele nevnímá. „Šest let dělám politiku a kouzlo politiky je v tom, že se musíte naučit jednat i s lidmi, se kterými byste si jinak nepodali ruku. Pokud to neumíte, tak nemáte v politice co dělat,“ uvedl.
Piráti o svém vedení rozhodnou v sobotu na celostátním fóru v Praze. Kromě zmíněných se dále o nejvyšší post uchází také senátorka Adéla Šípová, bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl a někdejší náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík.
Favority jsou právě Wagenknecht s Hřibem. Ten také zaujal tím, že v případě zvolení by nechtěl být celostátním lídrem pro sněmovní volby.
Mimo jiné také čelil otázce: „Pro Pražany jsi vidlák ze Slavičína, pro zbytek republiky arogantní Pražák. Ačkoli jsi sdělil, že nechceš kandidovat na celostátního lídra, tak i přesto je předseda značkou strany. Jak chceš s touto image komunikovat s voliči?“
Hřib svůj „regionální původ“ má za výhodu. „Vnímám nebezpečí, že by se Piráti stali pražskou stranou. To se stalo topce a moc jí to nesvědčilo. Proto bude nutné najít lídra, který bude adresovat tuto záležitost. Naopak vidlák ze Slavičína lomeno někdejší pražský primátor - z toho se dá vytěžit to nejlepší z obou světů,“ zdůvodnil.