Článek
Němec tuto informaci napadl s tím, že zkomplikuje jednání a dokonce na rozhlasové stanici BBC minulý týden v pátek vyzval Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), aby se "velmi striktně drželo trestního procesu a možná trochu méně se zaměřovalo na svou medializaci činnosti".
"Paní Benešová panu ministrovi Němcovi slíbila, že zajistí, aby z NSZ nešly informace do médií bez jejího vědomí," řekl po setkání Němce s Benešovou mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Dimun.
Benešová jednání s ministrem Němcem označila za korektní. "Pro další práci považuji za důležité, že jsem pana ministra seznámila s nutností vytvořit speciální odbor pro odhalování závažné hospodářské kriminality, organizovaného zločinu a terorismu Pro to potřebuji 54 státních zástupců a pro vstupy do konkurzů dalších 13 lidí. O vše už jsem žádala bývalého ministra Karla Čermáka. Na právu veřejnosti na informace trvám," řekla Právu Benešová.
Střet kvůli vydání Koženého nebyl zažehnán. Může propuknout znovu v případě neúspěchu sjednání s bahamskými úřady. Ministr Němec totiž svá obvinění NSZ z poškození jednání neupřesnil ani neodvolal. "Tento názor pana ministra nadále trvá," odpověděl na dotaz Práva Dimun.
Interpol na Bahamách dělá mrtvého brouka
Obviňování NSZ je sporné. Bahamské úřady se podle policejního prezídia chovají v Koženého kauze svérázně. České žádosti projednávají neúměrně dlouho nebo neodpovídají vůbec. Podle policejního prezídia například Interpol v hlavním městě Bahamského společenství Nassau od letošního února neodpověděl Národní ústředně Interpolu Praha na žádost o sdělení jakou formu materiálů k vydání Koženého bahamské úřady vyžadují.
"Dne 25.2.2004 byla žádost odeslána Interpolu Nassau. Přestože Národní ústředna Interpolu Praha poslala dvakrát urgenci, odpověď Interpolu Nassau neobdržela," sdělila v úterý Právu mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová. Zdůraznila, že na straně policie nevznikla v kauze Koženého žádná prodlení.
A to ani v případě mezinárodního pátrání po Koženém, kdy i bahamský Interpol obdržel od českého Interpolu letos 10.února žádost o mezinárodní pátrání po Koženém včetně zatýkacího rozkazu. "Národní ústředna Interpolu Praha to dne 10.2.2004 zaslala všem ústřednám Interpolu," upřesnila Kosinová.
Koudelka: útoky budou pokračovat
Podle poslance Zdeňka Koudelky (ČSSD) není ignorace českého Interpolu na Bahamách jediný problém, který ministr Němec v útoku na NSZ zamlčel. "Bude na bahamských úřadech, jestli po zániku Československa k 1.1.1993 uznají právní nástupnictví České republiky a závazky ze smlouvy o vydávání zločinců z roku 1925 uzavřené s Československem.
Právní nástupnictví neuznala ani Organizace spojených národů a přijímala Českou i Slovenskou republiku znova," řekli Koudelka. Útok ministra Němce na NSZ a Benešovou podle něj není opodstatněný a ve skutečnosti špatně skrývá pravý cíl.
"Za vedení paní Benešové NSZ velmi iniciativně stíhá ekonomickou kriminalitu a zvláště její organizované zločinné formy. Kauza Kožený slouží jen jako zástěrka těm kruhům, které tato iniciativa ohrožuje a proto se snaží paní Benešové zbavit. V útocích neustanou dokud bude paní Benešová zastávat svou funkci," zdůraznil Koudelka, kterému pád vlády Vladimíra Špidly letos v létě zabránil v nástupu do křesla ministra spravedlnosti.