Článek
„Diskuse byla dlouhá, ne vždy jednoduchá, ale shodli jsme se na řešení, jak zachovat kvalitu veřejnoprávního vysílání,“ uvedl Baxa.
„Myslím si, že navržená úprava je správná a důležitá,“ dodal ministr. S účinností zákona Baxa počítá od roku 2025.
Koncesionářské poplatky se naposledy měnily v roce 2008. Pro Českou televizi a Český rozhlas tvoří tři čtvrtiny, respektive 90 procent jejich příjmů.
Nový šéf České televize Souček: Připravené navýšení poplatků bude stačit
Vládní koalice si „udržitelnost financování veřejnoprávních médií“ dala i do svého programového prohlášení a jde i o otázku, která se promítala do nedávné volby šéfa České televize, kterým se od října stane Jan Souček. Zvýšení poplatku o 15 korun žádal i šéf Českého rozhlasu René Zavoral.
Rozšíří se počet plátců
Ministerstvo kultury připravuje změny mediálních zákonů řadu měsíců. Novela zahrne do platby koncesionářských poplatků i majitele počítačů, tabletů a mobilních telefonů, na nichž je možné vysílání přehrávat.
Počet poplatníků se má zvýšit zhruba o 230 000. U firem bude nově zavedena platba podle počtu zaměstnanců, podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou od platby osvobozeny.
Za média veřejné služby se skrze koncesionářské poplatky platí i v některých dalších zemích EU. U nás nejde o nic nového. Za rozhlas se v tehdejším Československu platilo od roku 1953 (5 korun), za televizi od roku 1955 (15 korun).