Článek
V Brně na Moravském náměstí, kam přišlo na tři sta lidí, promluvil europoslanec Miloslav Randsdorf. Zabýval se mj. příčinami globální ekonomické krize, kritizoval Západ a politiku USA, jejichž někteří představitelé podle něj očekávají návrat válek do Evropy: „Něco takového nelze akceptovat, v Evropě nemůže být najednou dalších sto tisíc mrtvých, jako je nyní možná na Ukrajině. Následující doba bude dobou občanského probuzení a KSČM nemůže stát stranou těchto procesů.“
O hrozbě války se mluvilo i v Praze na obvyklém místě u Křižíkovy fontány na holešovickém Výstavišti, kam jako obvykle přišel bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Na Výstavišti se o ní zmínil v projevu také místopředseda KSČM Jiří Dolejš."Válka není zažehnána," prohlásil Dolejš v reakci na konflikt na Ukrajině a dodal: "Militarizace společnosti je tu opět, nenávistné ideologie jsou opět ve všech azimutech. A my se jim musíme bránit." Pozastavil se také nad rolí NATO, které svou politikou spíše zvyšuje nebezpečí vypuknutí války, než aby mu předcházelo: "Není ten, kdo má ve své zakládací listině mír, v rozporu a místo mírotvorce se z něj stává zdroj válečné nákazy?"
Odpor proti transatlantické smlouvě
Také šéfka pražské KSČM Marta Semelová zmínila, že se letošní 1. máj nese ve znamení 70. výročí konce 2. světové války: „Je rozhodným odmítnutím válečných konfliktů, provokací a hloupých výroků některých politiků.“ Semelová vystupovala především proti smlouvě TTIP (Transatlantická obchodní a investiční úmluva).
Vyzvala příznivce, ať podepisují petice proti transatlantickým smlouvám TTIP a CETA, proti cizím vojenským základnám na našem území „a to ani ve formě rychle rotujících vojenských sil rychlého nasazení“ a proti vojenským cvičením u nás.
Další petice žádala referendum o vystoupení ČR z NATO, jiná odmítala 54 let trvající blokádu Kuby, poslední trvala na zachování sochy maršála Koněva v Dejvicích, proti jehož odstranění však protestuje i Český svaz bojovníků za svobodu, protože právě Koněvovy jednotky osvobodily Prahu. Stejný názor zastávala Semelová: „Ve světle toho, že převážnou část území osvobodila Rudá armáda, je to nesmírná urážka.“
Na Výstavišti promluvil kubánský charge d´affairs Felix Andres Leon Carballo. Připomněl výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že díky odporu proti nacistům za 2. světové války se v Česku mluví česky a ne německy.
Protesty odpůrců komunistům nevadily
Odpůrci komunisté měli vlajky USA, EU a NATO. Komunisté ale jejich přítomnost brali s klidem. Vznikly jen slovní přestřelky. „Buď si tykáme, nebo vykáme, soudruhu. Tak si vyber!“ hájil se jeden s mužů s transparentem, který srovnával komunismus s fašismem.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš nad protestem pokrčil rameny, řekl, že prvního máje se vždy střetávají různé názory. „To je normální. Mají právo vyjádřit svůj názor,“ reagoval na otázku Práva.