Článek
Dilema komunistů totiž pokračuje: zvolením čestného předsedy ODS by sice ztratila levice, ale na druhou stranu je za dané složité vnitropolitické situace přijatelnější "mnohem čitelnější konzervativní politik" než rozpolcená ČSSD. Potvrdil to včera Právu dobře informovaný zdroj z KSČM.
Přidají se "zemanovci"?
Není také vyloučeno, že by s komunisty ruku v ruce mohli natruc "špidlovcům" postupovat "zemanovci" v odvetě za propad expremiéra Miloše Zemana ve druhé volbě. "Jsme rozhodnuti na poslední chvíli navrhnout i svého kandidáta," řekl včera na dotaz Práva předseda KSČM Miroslav Grebeníček po zasedání výkonného výboru strany. Žádná jména ale nesdělil, neboť jednání s uvažovanými osobnostmi nejsou údajně ukončena. Komunisté však nehledají ve stranických řadách, což potvrdil Grebeníček i tím, že nikdo nenavrhl bývalého exministra obrany Miroslava Vacka, o němž se nedávno sám zmínil.
Padlo i jméno Jana Kellera
Podle informací Práva však v jejich kruzích padlo i jméno sociologa Jana Kellera, což šéf komunistů odmítl včera komentovat. Nevěří také, že by se ČSSD pokusila přemluvit ke kandidatuře vicepremiéra Pavla Rychetského, proti němuž nemají komunisté zásadní výhrady. Na dotaz, zda by měl u nich šanci Otakar Motejl, řekl: "Myslím, že by měl nadále vykonávat ombudsmana, což mu sedí."
Vedení KSČM se také rozhodlo rozšířit vyjednávací tým o senátora Jaroslava Doubravu. "Zná nejlépe situaci v horní komoře, což nám může usnadnit rozhodování v konečné fázi," poznamenal šéf komunistů.
Grebeníček vyloučil, že by důvodem posílení týmu bylo, aby měli tři své senátory "pod dohledem", neboť v předchozích kolech voleb někteří z nich podpořili jiné kandidáty než poslanci. Například údajně pomohli Jaroslavě Moserové, aby v Senátu neprošel Klaus.