Článek
Unipetrol se podle komise podařilo prodat za odpovídající cenu. Komise měla objasnit roli vlády a soukromých subjektů v privatizaci petrochemické společnosti Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen. Prodej podle některých spekulací provázela korupce.
Závěry vyšetřovací komise Unipetrolu si přečtěte zde.
Určité pochybnosti má komise pouze o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Žádný z odpovědných ministrů podle poslanců důvody vyřazení přesvědčivě nevysvětlil.
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) v úterý novinářům řekl, že ho výsledky vyšetřování nepřekvapily. "Celá věc se mi zdála od začátku vykonstruovaná a tak to i dopadlo," řekl. Aféra podle něj byla součástí politického boje v Polsku a prostřednictvím podnikatele Tomáše Pitra a polského lobbisty Jacka Spyry se přenesla do Česka.
ODS: máme ne věc odlišný názor
Zástupci ODS v komisi Vlastimil Tlustý a Martin Říman však její závěry odmítají. Zástupci ODS v komisi odmítají především závěr, že druhá privatizace Unipetrolu byla bezproblémová. Upozorňují na to, že komise odhalila podezřelé okolnosti při vyřazování některých zájemců.
Z informací tajných služeb podle nich navíc jasně vyplývá, že privatizaci ovlivňovaly soukromé firmy. "Těžko lze souhlasit také s tím, že proces stanovení ceny pro výkup akcií minoritních akcionářů byl naprosto bezproblémový," řekl Říman. Komise podle něj šetření této věci nedokončila a visí nad ní stále mnoho otazníků.