Hlavní obsah

Komise pro kontrolu BIS nenašla důkazy o kopiích tajných dokumentů

PRAHA

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá důkazy o existenci kopií tajných dokumentů, které příslušník zpravodajské služby na přelomu let 2003 a 2004 vynesl z BIS. Vyplývá to z výsledků šetření komise.

Foto: Milan Malíček, Právo

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD)

Článek

Tajné informace se podle komise zřejmě nedostaly ani ke třetím osobám. "Možnosti takového zjištění a zkoumání jsou však ze strany komise velmi omezené," uvádí se ve zprávě, kterou Novinkám zaslal předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Zpráva potvrzuje dřívější spekulace o způsobu, jakým informace z BIS unikly. Podle poslanců si vysoce postavený příslušník služby načerno zkopíroval část databáze ekonomického odboru na kompaktní disky, které si pak uložil do trezoru.

To se odehrálo před červnem 2003, tedy za bývalého vedení služby. Příslušník posléze opustil BIS kvůli bezpečnostní nezpůsobilosti. Služba mu podle informací ČTK kvůli podezřelým kontaktům odebrala bezpečnostní prověrku. CD zůstalo v trezoru a muž odešel pracovat nejdříve do soukromého sektoru, poté byl přijat k jiné zpravodajské službě.

Zdroj ČTK uvedl, že touto osobou byl bývalý ředitel ekonomického odboru BIS Martin U., který údajně nastoupil k civilní rozvědce.

Únik byl zjištěn na přelomu 2006-2007

Zpráva dále konstatuje, že když nadřízený bývalého pracovníka služby přebíral dokumenty z vyklizené kanceláře, našel tyto kopie databáze. Ačkoli je měl zničit nebo zaevidovat, ponechal si je pro svoji potřebu. Na přelomu let 2003 a 2004 pak odešel také do soukromého firmy a sebou si odnesl i tajná data. Podle informací ČTK se jednalo o ředitele odboru Jana P.

Únik dat zjistila BIS na přelomu let 2006 a 2007. "BIS proto podnikla operaci k získání těchto informací a zároveň o tomto informovala premiéra Mirka Topolánka (ODS). Premiér v této věci podle svých slov uložil řediteli BIS mediální zdrženlivost a zadal pokyn k zamezení případným škodám," uvádí se ve zprávě.

Součástí této operace bylo také tajné sledování schůzky bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, bývalého šéfa oddělení protikorupční policie Karla Tichého a novináře Daniela Bártka. Právě při ní se únik informací provalil. Účastníci schůzky si totiž pracovníka BIS všimli a Randák si následně prostřednictvím svého nástupce, nynějšího šéfa civilní rozvědky Iva Schwarze, na postup BIS stěžoval. Šéf BIS Jiří Lang poté informoval politiky o tom, že Randák byl sledován v rámci operace související s vážným únikem informací z jeho služby.

Únik vyšetřuje inspekce BIS

Po zahájení šetření komise pak služba připustila, že data opravdu unikla. Podle BIS sice byly ohroženy utajované informace, ty ale nebyly zneužity a nedostaly se k lidem, kteří by je mohli nějak použít. Právě toto tvrzení, které potvrzuje i zpráva komise, ale zpochybnil například Randák. Podle něj nelze zjistit, zda si data v době, kdy nad nimi BIS neměla kontrolu, někdo nezkopíroval. Podle něj se jednalo o data týkající se privatizace a výběrových řízení.

Únik informací nyní vyšetřuje inspekce BIS pod dohledem státního zástupce. "Jakékoli personální důsledky z této věci plynoucí jsou pak v kompetenci Vlády ČR a ředitele BIS," uvádí se ve zprávě.

Vyšetřování úniku upoutalo ještě větší pozornost, když při jednání komise v sídle BIS někdo na budovu vystřelil. Incident zatím nebyl vyšetřen a policie po pachateli stále pátrá.

Související články

Výběr článků

Načítám