Hlavní obsah

Komenský by bojoval. Akademici v centru Prahy protestovali proti chabým mzdám

Praha

Několik stovek akademiků různých oborů z různých univerzit se v pondělí sešlo na Náměstí Jana Palacha v Praze před budou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy k protestu proti chabým mzdám ve vysokoškolské sféře. Hlavní řečníci se ale snažili klidnit vášně s tím, že nová jednání o rozpočtu pro příští rok dávají naději, že platy akademiků nemusí být do budoucna na úrovni supermarketů.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Iniciativa Hodina pravdy organizuje protestní akci Kolaps systému, protestní pochod upozorňující na podfinancované české vysoké školství

Článek

Demonstraci uspořádalo uskupení Hodina pravdy pod názvem Kolaps systému. Ta společně s odbory organizuje protesty po dva roky.

„Ale já tu teď nestojím před vámi jenom rozezlená, ale také s nadějí,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. „Ministerstvo školství podá návrh, aby příspěvek na vzdělávací činnost v roce 2025 rostl o šest miliard. Stojím tu s apelem na vládu ČR, aby tento příspěvek nebyl krácen,“ prohlásila.

„Stojím tady za všechny fakulty, nejen za ty, které stály u zrodu Hodiny pravdy, tedy fakultu filozofickou, humanitních studií, evangelickou teologickou a další, ale stojím tady i za fakulty lékařské, matematicko-fyzikální fakulty,“ poznamenala.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Protestní pochod upozorňující na podfinancované české vysoké školství

Akademici dál marně vyhlížejí vyšší mzdy, chystají další protesty

Domácí

Prostranství před ní pod rudolfinskými schody se hemžilo transparenty s popisky „Ministrův vlhký sen? Prachy do montoven“, „Jen z lásky se učit nedá“, „Vzdělání, pokrok věda – proč to vládě problém dělá?“, „Kvalita není zadarmo“ nebo „Nemám na lepší transparent“.

Na velkém plátně pak byl rozvinut nápis „Komenský by bojoval za důstojné mzdy“ a hned vedle něj držel školák karton s polepem hlásajícím „Chceme číst Vergilia v originále“.

Také děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jan Stejskal, jehož škola byla jedna z prvních, jejíž představitelé společně s pražskými protějšky vyrazila do ulic, volal po naplnění vládních slibů.

Podle programového prohlášení vlády mají totiž celkové investice do školství být na úrovni průměru investic zemní OECD, což má zajistit kvalitu na všech školských úrovních. Jenže na vysokých školách mají učitelé spíše chuť odcházet a noví se nehlásí.

Kdy, když ne teď?

„Protestujeme už dva roky, ale nevidíme hmatatelný výsledek. Říká se, že rozčilení není program, a proto zde dnes stojíme s jasným programem. Shromáždili jsme argumenty, vyčíslili a předložili je vládě a nikdy nebyly rozporovány. Ministerstvo školství k nim přitakalo. A dnes žádáme, aby na ty argumenty bylo odpovězeno,“ řekl Stejskal demonstrujícím.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Protestní pochod upozorňující na podfinancované české vysoké školství

„Pokud tato vláda na ně nebude reagovat nyní, tak ztratí šanci naplnit svůj volební program. Žádám vládu, aby naplnila svůj slib, nebo jí už nebudeme vůbec moci věřit,“ dodal.

Králíčková mimo jiné vysvětlovala, proč je třeba se „rvát o dostatečné financování a důstojné mzdy“ tím, že právě investice v této oblasti posílí celou společnost.

Ministerstvo plánuje, že veřejné vysoké školy dostanou příští rok o šest miliard více

Věda a školy

„Pokud chceme, aby se celé ČR dařilo lépe, aby se ekonomika s nízkou přidanou hodnotou vyměnila za znalostní ekonomiku a aby byla naše společnost odolná, ať už proti dezinformacím, rozdělování, tak musíme do vědy a výzkumu a vzdělání investovat. Bohužel jsme byly svědky uplynulé roky toho, že se systém ponořil do hlubokého podfinancování,“ uvedla.

Jak řekla Právu a Novinkám, letos se chystá ministr školství Mikuláš Bek (STAN) předložit návrh na navýšení rozpočtu vysokého školství o šest miliard, ale také do požadavků zahrnout navýšení o dalších šest miliard pro rok 2026. Podle akademiků je aktuálně vysoké školství podfinancováno o deset miliard. Podle informací Práva a Novinek má Bek ambici předložit návrh, který by pokryl celý nedostatek.

Po skončení proslovů se několikasethlavé zástupy vydaly na pochod přes řeku nejprve ke Strakově akademii a poté k budově ministerstva školství. S tlampače cestou vyvolávali hesla jako „Křižovatka vzdělanosti, prázdných slov už bylo dosti“ či „Je vzdělání priorita, i když už jste u koryta?“.

Pokud akademici neuspějí, může vláda zřejmě čekat mohutné protesty na podzim.

Ledy se hnuly? Na VŠ se jedná o tarifech

Domácí

Výběr článků

Načítám