Hlavní obsah

Kolář: Putinovi se plní všechno, co chtěl

15:33
15:33

Poslechněte si tento článek

Evropa už se nemůže spoléhat na pomoc Spojených států Donalda Trumpa, spojence by měla začít hledat u Kanady, Austrálie, Nového Zélandu nebo Japonska, říká v rozhovoru pro Novinky poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Hranice s Ruskem by mohla chránit „koalice ochotných“, v jejímž čele by mohl stát Friedrich Merz, pokud se stane příštím německým kancléřem.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Poradce prezidenta republiky a bývalý diplomat Petr Kolář

Článek

Při jednání USA a Ruska o míru na Ukrajině je Evropa šokovaná některými vyjádřeními amerického prezidenta Donalda Trumpa. Například slovy, že válku s Ruskem rozpoutala Ukrajina. Co na to říkáte?

Přiznám se, že každé ráno jsem zvědavý, čím nás Donald Trump překvapí. Posunulo se to někam, co bych nečekal, že zažiju. Tedy že se budu obávat o osud globálního Západu kvůli Americe.

Zdá se, že lidem, kteří jsou v USA u moci, především Donaldu Trumpovi, nedochází, jaké dědictví svých předků boří. Nerozumím jeho taktice, nechápu, proč obrací věci naruby. Proč k Ukrajincům, kteří jsou ochrannou zdí Evropy před Putinovou expanzí, takto přistupuje. Zatím to vypadá, že je připraven Ukrajinu obětovat. Čeho dosáhl? Jen toho, že se Rusko raduje, že ho vrátil na piedestal velmoci.

Trump jde bratříčkováním s Ruskem proti zásadám vlastní strany. Republikáni v Kongresu mlčí

Amerika
Zdá se mi, že pro Trumpa je hlavním problémem Čína, proto chce rusko-čínské spojenectví rozbít a získat Rusko na svou stranu

Francie se obává, že se vrací 30. léta. Jsme svědky blížící se dohody mezi USA a Ruskem?

Vypadá to tak, že je tu nová politika appeasementu, že se chce Amerika zbavit problémů v Evropě, aby se mohla soustředit na Čínu. Zdá se mi, že pro Trumpa je hlavním problémem Čína, proto chce rusko-čínské spojenectví rozbít a získat Rusko na svou stranu. A za to je Rusku ochoten nabídnout něco, co si ani nechci představovat. Naplňuje touhu Putina o bipolárním světě tím, že s ním jedná bez Evropanů a Ukrajiny.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio sice slibuje, že u dohody Evropa i Ukrajina bude, zároveň ale říká, že je potřeba Rusko zase geopoliticky zatáhnout do hry, ukončit sankce, začít s ním ekonomicky spolupracovat. Putinovi se plní všechno, co chtěl.

Takže Trump vystartuje proti Číně? Nechce vydělat i na oslabené Evropě?

Podle všeho ho Evropa vůbec nezajímá. Pro něj Evropa není partner. To, co budovaly generace státníků před ním, Trump jednoduše shodil ze stolu.

Oblíbený myslitel Elona Muska a J.D. Vance, Curtis Yarvin, napsal esej, v níž vyzývá, aby USA daly Rusku volnou ruku v Evropě. Pokud z tohoto člověka čerpají svou strategii, tak je s Evropou Amerika vyřízená.

Je nejvyšší čas přestat se zabývat tím, co se odehrává v hlavě Donalda Trumpa a Elona Muska, protože tomu nejsme schopni rozumět. Vymyká se to našim dosavadním úvahám, může to dostat šílené obrátky. Úkol Evropanů a zbytku celého demokratického Západu, kam počítám Austrálii, Nový Zéland, Kanadu a Japonsko, teď je, aby se začali chovat jako obránci hodnot, občanů a svých zemí, abychom se nestali lacinou kořistí autokratů a tyranů. Dochází tu k narušení světového řádu.

Máme tu silné osobnosti, ale bohužel v řadě evropských zemí je také velký počet zrádců. Jsou to zrádci hodnot, na kterých naše civilizace stojí. Jsou připraveni nás prodat.

USA, Rusko i Čína mají své lídry. Evropě chybí jedna silná osobnost, která by unii sjednotila, nebo ne?

Máme tu silné osobnosti, ale bohužel v řadě evropských zemí je také velký počet zrádců. Jsou to zrádci hodnot, na kterých naše civilizace stojí. Jsou připraveni nás prodat.

Koho tím myslíte?

Všechny, kdo jdou naproti Putinovi, chtějí mu vyjít vstříc, aby byl mír, a nechápou, že Putin se na Ukrajině nezastaví. Oni si bláhově myslí, že když dají Putinovi to, co chce, tak dá pokoj. Ale tak to není. Proto je srovnání ke 30. létům v Evropě relevantní.

V Evropě osobnosti jsou. Když vynecháme Roberta Fica, Viktora Orbána, německou Alici Weidelovou, rakouského Herberta Kickla… Máme tu také lidi jako dánskou premiérku Mette Frederiksenovou, finského prezidenta Alexandra Stubba.

Ale to jsou zástupci malých zemí. Evropa by se dokázala sjednotit spíš za představitelem většího státu, ne?

Ano. Osobnosti tu jsou, ale jsou to osobnosti, které zastupují malé státy. Jejich výtlak je proto na mezinárodním kolbišti malý. Máme před sebou volby v Německu. Bude to znít od Čecha divně, ale doufám, že Německo se po volbách ujme role lídra Evropy. Že Friedrich Merz bude mít na to, aby tyto osobnosti z menších států sjednotil. A aby dokázali vytvořit jakousi „koalici ochotných“, která se nebude bát mluvit i o tom, jestli je na Ukrajině možná i naše vojenská přítomnost, a začali to připravovat. Protože bez toho nás nikdo nebude brát vážně. Jsme v situaci, kdy působí celá EU směšně. Vždyť 500 milionů Evropanů žádá 300 milionů Američanů, aby je ochránili před 140 miliony Rusů! Je to normální?

A dokážeme se na tom, že se musíme Rusům bránit, v EU sjednotit? Nerozloží Evropskou unii do té doby USA? Stačí si vzpomenout na kritický proslov viceprezidenta USA J. D. Vance, který se následně sešel se zástupci AfD místo německého kancléře Scholze.

To je snad ta studená sprcha, která nás probere. Ameriku si musí vyřešit Američané. Za necelé dva roky budou mít volby do Kongresu, třeba se trochu změní poměry. My se teď musíme soustředit na sebe. To, co se děje v USA, neovlivníme.

Pokud Ukrajina nepřijme roli země, která si má vybrat, jestli bude kolonií Ruska nebo Ameriky, a bude chtít dál zůstat součást globálního Západu, tak ji musíme co nejrychleji integrovat. Musíme ji brát jako partnera a spojence, ne jako toho, kdo nám dělá problém.

Ukrajinci jsou možná i klíčem k problému, mají momentálně jednu z nejzkušenějších armád…

Petr Kolář

  • Diplomat, manažer a poradce prezidenta Petra Pavla.
  • Za svou kariéru působil jako velvyslanec ve čtyřech zemích - ve Švédsku (1996-1998), Irsku (1999-2003), USA (2005-2010) a Rusku (2011-2012).
  • Spolupracuje s americkou lobbistickou a advokátní kanceláří Squire Patton Boggs.
  • Pracoval pro skupinu PPF jako ředitel pro mezinárodní vztahy.
  • Konzultace jako neformální poradce dával například premiéru Andreji Babišovi (ANO) nebo předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).

Když Ukrajina odmítne mírovou dohodu, na které Trump pracuje, co by mělo následovat? Co by měla udělat Evropa?

Ukrajina odmítne dohodu, pokud bude cítit, že není opuštěná. Pokud ji opustíme, tak jí nic jiného nezbude. Nemůže stát v boji proti ruskému agresorovi sama.

My ji podporujeme materiálně a finančně, ale to nestačí. Je to podobné jako situace Mnichova. Když teď ustoupíme zlu, tak jeho apetit jenom naroste.

Měli bychom na Ukrajinu poslat vojáky? Protože ti chybí Ukrajině údajně nejvíc.

Musíme se nad tímto tématem naprosto vážně zamyslet. Pokud ale nedokážeme přesvědčit své vlastní obyvatelstvo, což je zásadní, protože takové rozhodnutí nemůžete učinit bez podpory doma, tak se nám to nepovede. Pak jsme ale odsouzení k tomu, abychom se stali bezvýznamným vyděšeným králíčkem, který bude čekat, jak se budou velmoci dohadovat a jestli si Rusko vezme i nás.

Vy byste poslal evropské vojáky na Ukrajinu do boje?

To se asi nestane, buďme realisté. K takové věci bychom potřebovali podporu veřejnosti, to se za dané situace nepovede. Musíme hledat východisko, které je realistické a pomůže nám ubránit alespoň část Ukrajiny a tu stabilizovat. Těžko to půjde bez mírových sborů, které by byly internacionalizované.

Rusko v pondělí vyhlásí vítězství nad Ukrajinou a NATO, tvrdí ukrajinská rozvědka

Válka na Ukrajině

Jenže mírové sbory mohou střežit hranice ve chvíli, kdy bude uzavřen mír. Takže se opět vracíme k tomu, že jej Ukrajina bude muset přijmout?

Obávám se, že k tomu bude dotlačena okolnostmi. I když ten mír zřejmě nebude tak spravedlivý, jak bychom si přáli. Pak ale musíme začít konat. Musíme tu část svobodné Ukrajiny stabilizovat, vojensky, politicky, ekonomicky. Bude potřeba tam poslat co nejširší koalici mírových sborů. Už se ozvali i Novozélanďané, že by byli připraveni poslat svoje vojáky.

Měli by být v těchto mírových sborech i Češi?

Ano, tím jsem si jist. Pokud u toho nebudeme, zase budeme ti, kteří se rádi nechávají chránit ostatními, ale když jde o naši bezpečnost a budoucnost, tak schováváme hlavu do písku.

V médiích se spekulovalo, že by jednou z garancí mohlo být, že by se Ukrajina v případě, že by Rusové mír porušili, automaticky stala členem NATO. Je to podle vás reálné?

Nevím, co (Trumpův zmocněnec) Keith Kellog řekl (polskému ministrovi zahraničí) Radko Sikorskému. Radko Sikorski byl po tom rozhovoru mírně optimistický. Ale co mají Američané v hlavě, nevím.

Musíme se snažit si Ameriku udržet, ale naše možnosti jsou v tom omezené. Spojujme se s těmi, kteří cítí povinnost Rusa zastavit, než bude pozdě. Nebude to jednoduché, čas nám moc nepřeje. Rusové jsou na koni.

O budoucnosti Ukrajiny Evropa už jedná, u prvního summitu v Paříži Češi nebyli. Jaká je teď podle vás naše pozice? Neukazuje se, že i přes pomoc, kterou jsme Ukrajině poskytli, nejsme příliš důležití?

Ta schůzka byla svolaná narychlo. Tak, jako tam Dánsko zastupovalo Seveřany a Balty, my tam byli zastoupeni polským premiérem Donaldem Tuskem. Pokračovalo to dál, premiér se ve středu zúčastnil širší telekonference.

Náš význam bych nepřeceňoval, ale také se nepodceňujme. Naše kvalita je daná tím, jak budeme konat. Zatím konáme správně. Doufám, že to vydrží. Koneckonců máme prezidenta, kterého naši spojenci víc a víc respektují. Myslím, že bude jedním z těch, kteří budou v Evropě udávat tón, kudy by měla jít. Těžko v Evropě najdete dalšího takového politika, který má takovou zkušenost vojenského charakteru. Spojenectví Česka, Polska a Německa je moje naděje.

A bude takové spojenectví trvat, pokud se po zářijových volbách vymění vláda?

To nevím. Záleží na tom, do jaké míry budou ti, kteří tu budou vládnout, vnímat situaci jako kritickou. Je to o odpovědnosti politiků. Pokud by se podařilo dát dohromady „koalici ochotných“, kde by bylo Německo, Polsko, Česko, Seveřani a Balti, Portugalci a Itálie… Ale připojovat by se mohli i další. Posuňme se z Evropy. Naši spojenci jsou i Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Japonsko. Zatím i Jižní Korea.

Proč by se ale chtěly tyto země zapojovat do konfliktu, který se jich netýká?

Týká. Putin se s pomocí Trumpa snaží spláchnout do záchodu vše, co generace Američanů po 2. světové válce ve světě budovaly. Jde o prevenci. Jediné, čemu Rusové rozumí, je síla. Spolu ji máme.

Už v prvních dnech ve funkci si Trump začal nárokovat Grónsko, které náleží k Dánsku… Nebylo by nakonec v zájmu USA, pokud by se v Evropě rozhořel konflikt a Unie se rozpadla?

To jsou moje noční můry. Ale to si nechci připustit. Pro Trumpa není Evropa partner, ale konkurent. Černý pasažér, který využíval Američany. A má do určité míry pravdu. Už v roce 2014 jsme se zavázali k výdajům na obranu ve výši 2 procent HDP. A začínáme to plnit až teď. Ukazuje se, že to ani nestačí.

Uvidíme, co se bude v USA dít dál, řadě lidí už to možná dochází. Amerika nezískává, ale ztrácí. Ztrácí spojence, kredibilitu a respekt.

Nebránil bych se tomu, aby jaderné zbraně měla i Ukrajina.

Zůstane podle vás NATO tak, jak je?

Záleží na tom, jak se k tomu postaví prezident Trump. Věřím, že jeho spolupracovníci rozbití Severoatlantické aliance nedopustí. Kongres se na Trumpa připravil, přijal zákon, že americký prezident nemůže vytáhnout USA z NATO bez souhlasu Kongresu.

Přeju si, aby to byl jen dočasný výkyv, který nebude znamenat fatální narušení světové rovnováhy.

Nemůžeme se na USA spoléhat jako dřív. Máme v Evropě dvě jaderné mocnosti, Francii a Velkou Británii. Měli bychom posílit jaderný deterrent (odstrašení). Nebránil bych se tomu, aby jaderné zbraně měla i Ukrajina.

Ale když ji někdo dobude, tak pak všechny její zbraně získá.

To nesmíme dopustit. Ale v roce 1994 v Budapešťském memorandu se Ukrajina vzdala sovětských jaderných zbraní výměnou za garanci územní integrity. Jedním z garantů bylo Rusko. Ukrajinu jsme vydali Rusům všanc. Teď je otázka, jestli není čas vybavit Ukrajinu všemi možnými zbraněmi. Ne proto, aby mohla útočit na Rusko, ale aby se zachránila. Chceme bránit Ukrajinu a tím i sebe. Chceme zabránit něčemu, co by mohl být konec naší civilizace.

Když se mezi Ukrajinou a Ruskem vytvoří nová hranice, bude podle vás mír trvalý? Nebude to znamenat, že si Rusové odpočinou a začnou zbrojit?

Ano, Rusové získají čas, ale my také. Musíme ho využít k tomu, abychom se začali chovat jako mocnost.

A to bychom dokázali? Když vidíte, že se Evropa nedokáže dohodnout ani na Green Dealu a vyčerpává se neustálými spory?

Pokud se to nestane teď poté, co předvedl J. D. Vance v Mnichově, po jednáních v Rijádu, po výstupech Donalda Trumpa, pokud nás toto neprobere a nebude to znamenat konec naší váhavosti, tak pak Pánbůh s námi a zlé pryč. Tak si za to můžeme sami.

Rusové údajně vznesli na jednání s Američany požadavek, aby se NATO stáhlo z východních hranic. To ale přece nezáleží jen na USA, vojáky na hranicích mají i evropské země. Může o tom být tedy vážná debata?

Mezi Putinem a Trumpem rozhodně ano. Nešlo by v takovém případě o alianční jednotky, ale o americkou přítomnost v Evropě. Trump o stažení amerických vojáků může rozhodnout v podstatě sám. A to je to, co Rusové požadují.

Chtějí, aby se stav vrátil před dohodu NATO a Ruska v roce 1997. Tedy do stavu před první rozšíření o Českou republiku, Polsko a Maďarsko, ale týká se to všech nových členů, kteří do NATO vstoupili po roce 99.

Byl by to pro Evropu velký problém?

Byl. Byť to vypadá, že nás chce Amerika opustit a nechat nás, ať si poradíme sami, tak nad námi pořád garantuje jaderný deštník. Francie ani Británie takovou kapacitu nemají. Ve chvíli, kdy v Evropě Američané nebudou, jejich zájem držet nad námi jaderný deštník oslabí.

Rusové budou na Američany tlačit, aby schválili stažení NATO z východního křídla, obává se Rumunsko

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám